Jak usunąć rysy z samochodu?

Zarysowania lakieru samochodu mogą być spowodowane przez wiele czynników, m.in.: wypadki samochodowe, dziecięce wygłupy lub błędy innych kierowców przy parkowaniu. Rysy na aucie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą przyczynić się również do szybszej korozji i trwałego uszkodzenia karoserii. Naprawa nawet niewielkich zarysowań lakieru w profesjonalnym warsztacie kosztuje sporo, warto więc dowiedzieć się, jak samemu je usunąć. Poniżej porównujemy dwie metody - jedną z użyciem preparatu do zarysowań lakieru Renumax, drugą tradycyjną.


Jak usuwać rysy z auta przy pomocy preparatu Renumax?

Co będzie nam potrzebne?
• Renumax – preparat do zarysowań lakieru
• Woda, środek czyszczący
• Miękka ściereczka z mikrofibry

Krok 1: Przygotowanie auta
Zanim przystąpimy do głównego zadania musimy upewnić się, że obszar wokół rys jest czysty, pozbawiony drobin kurzu i piasku. Wygodniej nam będzie, jeśli zaparkujemy auto w cieniu – dzięki temu łatwiej dostrzeżemy ewentualne zabrudzenia oraz szybciej zobaczymy efekty polerowania karoserii.

Krok 2: Nakładanie produktu
Renumax posiada wygodny aplikator, dlatego nie musimy sięgać po inne dodatkowe akcesoria:  gąbki, czy szmatki. Kolistymi ruchami wetrzyjmy niewielką ilość produktu w rysy na aucie. Następnie pozostawiamy preparat do wyschnięcia na kilka minut.

Krok 3: Ścieranie
Ewentualny nadmiar produktu zbieramy przy pomocy naprawdę miękkiej i delikatnej ściereczki z mikrofibry. Tym samym wypolerujemy również uszkodzone wcześniej miejsce.

I gotowe! Całość nie zajęła nam dłużej, niż kilkanaście minut. Warto dodać, że większość preparatów do zarysowań lakieru sprawdzi się przy konkretnym stopniu uszkodzeń i rodzaju lakieru. I tak niektóre z nich usuwają drobne rysy na stałe, inne są idealne dla lakierów akrylowych, metalizowanych oraz perłowych, a jeszcze inne, dzięki specjalnie formule są w stanie wypełnić nawet najbardziej głębokie i z pozoru nienadające się do zniwelowania rysy. Renumax preparat do usuwania zarysowań lakieru łączy w sobie wszystkie wyżej wymienione cechy. Preparat jest fantastycznym sposobem usuwania zarysowań. Szczególnie polecamy go osobom, które nie chcą wydawać zbyt dużej sumy pieniędzy za naprawę samochodu w warsztacie.

Zobacz specjalnie nagrane wideo, które powstało specjalnie na potrzeby produktu Renumax: 


Jak w tradycyjny sposób usunąć rysy z samochodu?
Co będzie nam potrzebne:

• Zestaw gąbek
• Spryskiwacz, woda, środek czyszczący
• Szlifierka
• Papier ścierny o ziarnistości 1500 i 2000
• Spray dobrany do koloru samochodu
• Wosk
• Pasta polerska
• Szmatki i miękkie ściereczki

Krok 1: Dokładna ocena uszkodzeń
Zanim zaczniemy wyciągać narzędzia spróbujmy ocenić, jak głębokie jest uszkodzenie – pozwoli nam to precyzyjniej dobrać sposób usuwania zarysowań lakieru. Karoseria posiada 4 główne warstwy: lakier bezbarwny, kolor, podkład i stal. Uszkodzenia dotyczące dwóch pierwszych segmentów jesteśmy w stanie naprawić w domowym zaciszu, jednak do dalszych warstw wymagane jest zastosowanie specjalistycznych maszyn lub preparatów.

Krok 2: Przygotowanie auta
W tym kroku postępujemy tak samo, jak miało to miejsce w przypadku usuwania rys z auta przy pomocy preparatu do usuwania zarysowań lakieru – samochód dokładnie myjemy, suszymy i ustawiamy w nienasłonecznionym miejscu.

Krok 3: Szlifowanie
Czas na najtrudniejszą pracę. Szlifujemy zawsze na mokro. Im płytsza rysa, tym bardziej ziarnisty papier ścierny wybieramy. Jeśli rysa jest nieco głębsza niż warstwa lakieru bezbarwnego, to należy użyć papieru 1500, a następnie 2000, aby usunąć rysy wykonane przez papier ścierny gruboziarnisty.  Po szlifowaniu, należy dokładnie wyczyścić i osuszyć karoserię.

Krok 4: Naprawa lakieru
Wybranym przez nas kolorem spryskajmy zniszczone miejsce. Powinniśmy wyjechać poza ramy powstałe przy szlifowaniu, aby uniknąć ewentualnego odcinania się koloru. Nowy lakier pozostawmy do wyschnięcia na ok. 2 godziny.

Krok 5: Woskowanie i polerowanie
Wosk pozwoli zabezpieczyć farbę i lakier przed działaniem wody. Jest to bardzo ważny proces.

Usuwanie rys z auta tą metodą zajmie nam ok. 4 – 5 godzin. Aby skutecznie usunąć zarysowanie tą metodą trzeba mieć minimum umiejętności posługiwania się narzedzędziami szlifierskimi i polerskimi. Jeżeli jesteście laikami w tym temacie, to szczerze nie polecamy samodzielnego pozbywania się zarysowań z samochodu akurat tą metodą.