Podróbki - jak ich unikać podczas zakupów w Internecie?

Jak robić zakupy tak, aby nie trafić na podróbki?

Nie tak dawno pisaliśmy o zaletach zakupów w internecie. Korzyści i wygód jest naprawdę sporo, ale trzeba się też liczyć z pewnymi zagrożeniami. Niekiedy można trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy oferują podrobione produkty. Klienci, skuszeni niską ceną, otrzymują wątpliwej jakości towar, który oprócz wyglądu ma niewiele wspólnego z oryginałem. Zobacz, jak możesz ustrzec się przed nabyciem fałszywek.

Przede wszystkim należy liczyć się z zagrożeniami, jakie wiążą się z kupowaniem podrobionych produktów. W przypadku np. kosmetyków czy wyrobów medycznych istnieje niebezpieczeństwo narażenia zdrowia. Wątpliwy, szkodliwy skład czy brak badań klinicznych to duże ryzyko, które może mieć nieprzyjemne skutki.

W niektórych przypadkach możesz nawet w ogóle nie otrzymać zamówionego towaru. Oszuści czasem oferują produkty, których nie mają. Istnieją tylko wirtualnie, niestety pieniądze, które można stracić, są jak najbardziej prawdziwe…

Zwróć szczególną uwagę na cenę. Jeżeli interesujący Cię produkt kosztuje niewiarygodnie mało, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Chodzi tu zwłaszcza o najnowsze bestsellery – kwota niższa o 70% czy 80% to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak.

Przyjrzyj się uważnie stronie internetowej sklepu. Chodzi przede wszystkim o podstronę poświęconą danym kontaktowym, gdzie powinien znajdować się fizyczny adres oraz numer telefonu. Oprócz tego sklep internetowy musi mieć także odpowiedni regulamin. Warto ponadto sprawdzić media społecznościowe, na przykład fanpage na Facebooku. Jeśli któraś z tych kwestii budzi Twoje wątpliwości, lepiej nie decyduj się na zakupy, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakupisz podróbki.

Bardzo sprytnym zabiegiem nieuczciwych sprzedawców jest zakładanie strony oraz witryny internetowej łudząco podobnych do oryginału. Adres sklepu internetowego może różnić jedną literą, co łatwo może ujść Twojej uwadze. Podobnie design – czcionki, kolorystyka i ogólny wygląd strony internetowej może różnić się trudno dostrzegalnymi detalami.

Dobrą metodą na sprawdzenie, czy masz do czynienia z oryginalnymi produktami, jest przejrzenie wypowiedzi na forach internetowych i portalach z opiniami. Użytkownicy często wymieniają się doświadczeniami z zakupami online. Dzięki temu można dowiedzieć się, którzy sprzedawcy to oszuści, oferujący podrobione produkty.