Jak chronić się przed kleszczami?
Jak skutecznie ochronić się przed ugryzieniami kleszczy? Czy istnieją jakieś domowe, sprawdzone sposoby na kleszcze?
Kleszcze mogą przenosić różne, niebezpieczne choroby, w tym boreliozę. Nic dziwnego, że panuje powszechna obawa przed tymi groźnymi pajęczakami. Są różne sposoby, aby się przed nimi chronić, niektórzy stosują chemiczne preparaty, a inni wolą naturalne środki zapobiegawcze.
Najbardziej jesteśmy narażeni w trakcie spacerowania po lesie czy relaksu na polanie. Jeżeli chodzi o porę dna, kleszcze wykazują największą aktywność o poranku oraz w godzinach popołudniowych. Należy raczej chodzić środkiem szlaków czy ścieżek i unikać krzaków, wysokiej trawy i drzew.
Rośliny odstraszające kleszcze
Wśród naturalnych sposobów na kleszcze często wymienia się zioła, takie jak:
- rozmaryn: na człowieka może działać relaksująco, korzystnie wpływa też na koncentrację, natomiast na kleszcze działa w całkowicie odwrotny sposób;
- suszona lawenda: potrafi odstraszyć zarówno kleszcze, jak i muchy, pchły, a nawet mole;
- tymianek: działa odstraszająco na kleszcze i inne owady;
- szałwia: kleszcze nie znoszą jej gorzkiego smaku;
- melisa lekarska: dzięki swojemu zapachowi, podobnemu do zapachu cytryny, odstrasza kleszcze;
- mięta pieprzowa: działa odstraszająco na kleszcze i inne owady.
Domowe sposoby na kleszcze
Z pewnością przyda Ci się też taki przepis: zaparz w niewielkiej ilości wody rozmaryn z tymiankiem. Odczekaj godzinę, wlej wywar do atomizera dodając trochę soku z cytryny, na koniec dokładnie wymieszaj. Tak przygotowanym preparatem możesz spryskać siebie, dziecko oraz kota albo psa.
Warto wiedzieć, że kleszcze nie znoszą pewnych zapachów. Dlatego też przed wybraniem się na wycieczkę do lasu użycie na sobie na przykład olejku z drzewa herbacianego, tymiankowego, słodkich migdałów itp. pomoże uniknąć problemu.
Najpierw należy olejek rozcieńczyć w następujący sposób: 5 kroplo trzeba wymieszać z ok. 50 ml oleju roślinnego (oprócz olejku z drzewa herbacianego – nie trzeba go rozcieńczać).
Czego jeszcze nie lubią kleszcze
Często poleca się jeszcze inny sposób: jako że witaminy z grupy B są w stanie zmienić skład ludzkiego potu, mogą dzięki temu przyczynić się do odstraszenia kleszczy. Dobrym źródłem witamin z grupy B jest piwo, szpinak, kasza, orzechy czy fasola.
Jak przygotować się na spotkanie z kleszczami?
Planując wycieczkę do lasu czy w inne miejsce, gdzie łatwo o spotkanie z kleszczem, należy odpowiednio się ubrać. Te owady są ślepe, więc nieprawdą jest powszechne przekonanie, że istotny jest kolor odzieży.
Jedyne, co możemy zrobić, to znacznie utrudnić kleszczom dostęp do naszej skóry. Warto zatem założyć takie ubrania, które zakryją ciało, czyli długie nogawki, rękawy oraz nakrycie głowy.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz