Jak dbać o samochód?
Jesteś od niedawna szczęśliwym posiadaczem samochodu? Jeżeli tak, to gratulujemy. Pamiętaj jednak, że aby Twoje auto prezentowało się estetycznie, warto prawidłowo o nie dbać.
Jak? Wystarczy zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
Jak dbać o lakier samochodu?
Lakier to wbrew pozorom bardzo ważny element każdego samochodu. Większość kierowców uważa go jedynie za dekorację, która sprawia, że ich auto może wyróżniać się na tle modeli o zbliżonym wyglądzie.
Trudno nie rozumieć takiego podejścia, jednakże należy pamiętać, że główną, zasadniczą funkcją lakieru samochodowego jest ochrona karoserii przed oddziaływaniem zewnętrznych czynników, mogących prowadzić do różnych chemicznych reakcji.
Lakier na karoserii zabezpiecza ją przed korozją, matowieniem, zadrapaniami, wpływem warunków atmosferycznych oraz odbarwieniami. W związku z tym każdemu właścicielowi auta powinno zależeć na utrzymywaniu jej w jak najlepszej kondycji.
Jest to niełatwe zadanie, gdyż zagrożeń dla karoserii jest wiele: opady śniegu i deszczu, zmienna temperatura czy środki chemiczne, które w pewne pory roku znajdują się na drodze. To wszystko może wyrządzać karoserii każdego auta duże szkody.
Tym bardziej, że obecne lakiery na karoserii samochodu są niezwykle cienkie – mogą mieć grubość podobną do ludzkiego włosa.
W jaki sposób lakier Twojego auta może ulec zniszczeniu?
Zdecydowana większość zagrożeń dla lakieru samochodowego wynika z czynników naturalnych. Gdy panuje wysoka temperatura, lakier rozszerza się, natomiast gdy temperatura jest niska, kurczy się. Z tego powodu – bo przecież temperatura nieustannie się zmienia – lakier bez przerwy się odkształca, a to wpływa na osłabienie jego struktury.
Kolejne zagrożenie to opady deszczu, gradu i śniegu. Pod ich wpływem na lakierze mogą pojawiać się tzw. mikropęknięcia.
Bardzo groźnym czynnikiem jest promieniowanie słoneczne, które emituje promieniowanie UV. Sprawia ono, że lakier robi się kruchy, słaby i pozbawiony połysku.
Jak dbać o lakier samochodowy?
Kluczem do prawidłowej pielęgnacji lakieru Twojego auta jest regularne czyszczenie. Wszelkie zabrudzenia, kurz czy zaschnięty brud mogą wniknąć w strukturę lakieru, przez co później trudno będzie je usunąć. W tym celu należy używać specjalnych szamponów do mycia lakieru. Aby pozostawić na lakierze warstwę ochronną, warto też systematyczni woskować samochód.
Niektóre rysy można usuwać samodzielnie, bez potrzeby z korzystania z usług warsztatów lakierniczych. Wystarczy zaopatrzyć się w zestaw do maskowania rys, który umożliwia uzyskanie natychmiastowego efektu. Są to urządzenia bardzo łatwe w użyciu, poradzi sobie każdy, nawet laicy.
Sprzątanie wnętrza samochodu
Czyszczenie wnętrza auta zaczynamy od odkurzania. Należy zrobić to bardzo dokładnie, ponieważ jest to czynność przygotowująca czyszczenie do kolejnego etapu – prania tapicerki.
Mycie tapicerki samochodowej dobrze jest zacząć od foteli. Klasyczne materiały lub welur wymagają użycia np. specjalnej pianki w sprayu. Zwierają detergent, który sprawia, że brud zamienia się w proszek, który łatwo usunąć (np. odkurzaczem samochodowym).
Jeśli zaś chodzi o tapicerkę skórzaną, należy użyć innych preparatów. Przeważnie są to mleczka czyszczące, które dodatkowo nawilżają i odżywiają skórzaną powierzchnię.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz