Jak odetkać toaletę?
Problem z zatkaną toaletą może przytrafić się w każdym domu i w toaletach publicznych. Niezależnie od miejsca stanowi trudną sytuację, znacznie obniża komfort korzystania z łazienki i źle wpływa na higienę w niej panującą. Dotyczy to zwłaszcza wymienionych wcześniej toalet publicznych.
Przyczyny zatkanej toalety
Do najczęściej spotykanych powodów zatkania toalety należą:
- nadmierna ilość papieru, która zalega w muszli klozetowej;
- różne przedmioty, które zalegają w muszli klozetowej, takie jak papierowe ręczeniki, tampony, podpaski czy waciki;
- zepsuta spłuczka.
Negatywne skutki zapchanej toalety
Zatkana toaleta to takie problemy, jak rozwój zarazków i bakterii, niemożność korzystania z toalety, przykry zapach w łazience, a w skrajnych przypadkach – zalanie łazienki. Usunięcie tej usterki nie należy do łatwych zadań, ale przy prawidłowym przygotowaniu i zapoznaniu się z poniższym poradnikiem powinno pójść sprawnie.
Czego potrzebujesz do odetkania toalety?
Na samym początku musisz się przygotować. Zaopatrz się przede wszystkim w maskę ochronną i gumowe rękawice.
Jeżeli chodzi o sposoby na odetkanie zapchanej toalety, wyróżnia się domowe sposoby oraz specjalistyczne, czyli takie, które wymagają użycia specjalnych preparatów chemicznych. Zacznijmy od tych pierwszych.
Domowe metody na odetkanie zapchanej toalety
Do odetkania zapchanej muszli klozetowej pierwszym sposobem będziesz potrzebować ciepłej wody oraz płynu do mycia naczyń. Wlej płyn do mycia naczyń do wody zalegającej w muszli, poczekaj około 15 minut i zalej całość ciepłą wodę. Po kolejnych paru minutach spuść wodę w toalecie. Ten sposób jest skuteczny zwłaszcza w przypadku zatkania toalety papierowymi ręcznikami lub papierem toaletowym.
Aby odetkać toaletę drugą metodą, będzie Ci potrzebna soda oczyszczona z octem. Wsyp parę łyżek sody do zapchanej toalety i zalej ją octem. Po odczekaniu kilku minut spuść wodę. Następna metoda polega na odetkaniu toalety przepychaczem sanitarnym. Należy przycisnąć końcówkę przepychacza do odpływu, dzięki czemu zassane powietrze pomoże zlikwidować zator. W razie potrzeby trzeba zrobić to kilka razy.
Jeszcze inny sposób wymaga użycia metalowego wieszaka do ubrań. Należy zagiąć go tak, żeby dało się go włożyć do odpływu i manewrować nim. Kilkoma ruchami można w niektórych przypadkach pozbyć się zatoru.
Ostatnia domowa metoda polega na użyciu Kreta – środka, który przydaje się w każdej łazience czy kuchni. Tutaj jedna uwaga: wiele osób używa zbyt dużych ilości kreta do odetkania toalety, co może spowodować jeszcze większy zator. Wystarczy wsypać trochę tego środka i zalać muszlę klozetową wrzątkiem (cały czajnik). Są też metody zastępcze wobec Kreta, takie jak na przykład ług sodowy oraz wodorotlenek sodu (w płatkach).
Jak odetkać toaletę? Metody specjalistyczne
W przypadku specjalistycznych sposobów często używana jest spirala udrażniająca rury w postaci ręcznej, ciśnieniowej albo elektrycznej. Stosowane są ponadto preparaty chemiczne oparte na wodorotlenku sodu.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz