Jak poprawić jakość widzenia i dbać o wzrok?
Gorszy wzrok u ludzi w podeszłym wieku to bardzo powszechne zjawisko. Jest to zrozumiałe, gdyż z biegiem lat ogólny stan całego organizmu ulega naturalnemu zmęczeniu. Czy jednak można w jakiś sposób poprawić jakość widzenia u seniorów?
Po 50. roku życia warto regularnie badać wzrok u okulisty. Trzeba pamiętać, iż niepodejmowanie leczenia krótkowzroczności może nie tylko ją pogłębić, ale także doprowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. W trakcie wizyty w gabinecie okulistycznym można też wykryć zaćmę we wczesnym stadium, co pozwala na wdrożenie farmakoterapii i powstrzymanie rozwoju choroby.
Jak dbać o wzrok?
Na ogólną kondycję organizmu bardzo duży wpływ ma dieta. Dotyczy to również narządu wzroku. Codzienny jadłospis powinien zawierać produkty bogate w witaminy C, A i E, kwasy omega-3 oraz cynk. W menu nie może zatem zabraknąć ryb, pełnoziarnistego pieczywa, marchwi, orzechów i szpinaku. Dzięki temu można zahamować czy opóźnić rozwój starczowzroczności i zaćmy.
Inny czynnik, który oddziałuje na jakość i zdrowie wzroku, to działanie promieniowania słonecznego. Zaleca się przebywanie na słońcu ze względu na to, że pomaga w syntezie witaminy D, jednak należy pamiętać o odpowiedniej ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV-A i UV-B. Niezbędne więc są dobre okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem.
Na stan wzroku osób starszych wpływ może mieć wilgotność otoczenia. W podeszłym wieku częstą dolegliwością jest tzw. zespół suchego oka. Polega on na niewystarczającej produkcji łez i objawia się m.in. swędzeniem, pieczeniem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Aby tego uniknąć, warto stosować krople do oczu oraz zamontować w pomieszczeniu nawilżacz powietrza.
Oczywiście należy też ostrożnie korzystać z komputera, ponieważ monitor potrafi znacznie męczyć wzrok. Zbyt częste i intensywne korzystanie z tego dobrodziejstwa techniki może przyczynić się do pogorszenia dotychczasowej wady wzroku. Należy zachować dystans ok. 50 cm od ekranu, a co mniej więcej dwadzieścia minut odwracać wzrok i popatrzeć się na obiekty znajdujące się daleko (np. za oknem). Dzięki temu można ulżyć napiętym mięśniom gałki ocznej.
Okulary przeciwsłoneczne z korekcją
Przyszła wiosna, więc warto pomyśleć o odpowiednich okularach przeciwsłonecznych, które także zapewnią nam odpowiednią korekcję wzroku w słoneczną pgoodę.
Przeciwsłoneczne okulary korekcyjne Vizmaxx Autofocus zastępują kilka par okularów, zapewniając doskonałą jakość widzenia oraz ochronę przed promieniowaniem słonecznym. To idealne rozwiązanie dla osób, które lubią relaksować się na przykład w ogrodzie czy na działce, a potrzebują też dobrych okularów do czytania.
Vizmaxx Autofocus automatycznie regulują ostrość widzenia. Mają wieloogniskowe soczewki, z korekcją od +0,5 do +2,75 dioptrii. Te innowacyjne okulary korekcyjne automatycznie dopasowują ostrość widzenia do okoliczności.
Okulary powiększające dla seniorów
Seniorzy są bardzo aktywni, ale przy słabym wzroku takie zajęcia jak majsterkowanie mogą przysporzyć problemów. Mamy na to sposób.
Crystal Vision to specjalne okulary powiększające, zaprojektowane z myślą o osobach w podeszłym wieku. Działają niczym szkło powiększające (powiększają o 160%), ale mają tę przewagę, że obie ręce pozostają wolne. Dzięki temu idealnie nadają się do wszelkich czynności wymagających precyzji, takich jak szycie, sklejanie modeli, rysowanie/malowanie, prace w ogrodzie czy odczytywanie ulotek leków lub instrukcji obsługi.
Okulary powiększające Crystal Vision mają uniwersalny rozmiar i pasują do każdego kształtu twarzy. Dodatkową zaletą jest to, że można nosić je na zwykłych okularach (korekcyjnych lub przeciwsłonecznych).