Jak poprawić krążenie?
Na problemy z krążeniem narzeka coraz większa liczba osób. Zobacz, jakie są objawy złego krążenia i co zrobić, aby je poprawić.
Przyczyny problemów z krążeniem
Problemy z układem krążenia mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Jedną z przyczyn często jest za niskie albo za wysokie ciśnienie. Przeważnie jednak to osoby starsze borykają się z tą dolegliwością.
Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia problemów z układem krążenia wymienia się m.in. stres, dietę ubogą w witaminy i inne składniki odżywcze, nadwagę, palenie tytoniu oraz częste picie alkoholu.
Problemy z krążeniem: objawy
Do najczęstszych objawów złego krążenia zalicza się:
- krwawienie z nosa;
- chroniczne zmęczenie;
- zawroty głowy;
- nagłe omdlenia;
- zimne stopy i dłonie;
- blada cera;
- wypadanie włosów;
- zmniejszony apetyt.
W niektórych przypadkach problemy z krążeniem mogą nawet prowadzić do udaru mózgu, uszkodzenia nerek, zawału serca czy uszkodzenia narządu wzroku.
Jak poprawić krążenie?
Aktywność fizyczna
Aby poprawić krążenie, wcale nie będzie potrzebna żadna forsowna forma aktywności fizycznej. Odpowiednie i zupełnie wystarczające są dłuższe spacery, lekki jogging czy wchodzenie po schodach. Najważniejsza jest regularność ćwiczeń. Dzięki aktywności fizycznej uprawianej pięć razy w ciągu tygodnia, przez ok. pół godziny dziennie, w niedługim czasie uregulujesz ciśnienie krwi, obniżysz poziom trójglicerydów i pozbędziesz się nadprogramowych kilogramów. Pamiętaj tylko, że każda – w tym ta najlżejsza – forma aktywności fizycznej wymaga rozgrzewki.
Przyprawy na lepsze krążenie
Takie przyprawy, jak papryczka chilli, ostra papryka oraz imbir czy pieprz mają bardzo korzystny wpływ na prace układu krążenia, poprawiają krwiobieg oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na różne choroby cywilizacyjne.
Czosnek
Czosnek wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Regularne spożywanie czosnku może dać efekt zbliżony do zażywania statyn – grupy leków, które zmniejszają poziom cholesterolu. Ponadto czosnek zawiera związki przeciwzakrzepowe.
Cytrusy
W cytrusach znajduje się dużo witaminy C, która m.in. uszczelnia naczynia krwionośne. Zawierają też hesperydynę (związek organiczny o przeciwutleniających właściwościach), która korzystnie wpływa na przepływ krwi.
Zimne i ciepłe prysznice
Sprawdzonym sposobem na poprawę krążenia jest swoista domowa hydroterapia. Polega po prostu na tym, że na przemian należy polewać się ciepłą i zimną wodą podczas brania prysznica. To sprawia, że naczynia krwionośne naprzemiennie zwężają się i rozszerzają, dzięki czemu krew zaczyna szybciej krążyć. Oprócz poprawy krążenia, domowa hydroterapia pomaga usunąć złogi w żyłach.
Kwasy omega-3 w diecie
W przypadku problemów z krążeniem ważne znaczenie ma zmiana diety. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość masła, czerwonego mięsa i tłustych wędlin, ponieważ znajdują się w nich nasycone kwasy tłuszczowe.
Trzeba za to spożywać więcej produktów, które zawierają jedno- oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-3. Znajdziesz je przede wszystkim w rybach, owocach morza i orzechach.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz