Jak sprzątać łazienkę?
Czy wiesz, że w łazience w ciągu całego życia statystycznie spędzamy aż dwa lata? Nic więc dziwnego, że wymagamy, aby było w niej wygodnie, komfortowo i higienicznie. Zobacz, jak sprzątać łazienkę, aby była zawsze czysta i bezpieczna dla Twojego zdrowia.
Dokładne sprzątanie łazienki to dla każdego właściciela mieszkania czy domu kwestia niezwykle ważna. Chcemy, żeby była tak czysta, jak to tylko możliwe. Jak jednak jest w rzeczywistości? Z pewnych badań wynika, że głównym celem sprzątania łazienki dla większości gospodyń domowych jest na pierwszym miejscu blask i świeży, przyjemny zapach.
Jak się okazuje, usunięcie groźnych drobnoustrojów nie jest wcale tak istotne, ponieważ większość ankietowanych pań domu sądzi, że w akurat ich domu nie występują żadne niekorzystne dla zdrowia bakterie.
Bakterie występujące w łazience
W łazience przebywa mnóstwo bakterii, a najgroźniejsze z nich to:
- bakteria E-coli (pałeczka okrężnicy),
- pałeczka zapalenia płuc (Klebsiella),
- Salmonella,
- pałeczka ropy błękitnej.
Bakterie w największym stopniu gromadzą się na muszli klozetowej, umywalce, wannie oraz brodziku w kabinie prysznicowej. Oprócz tego – gdy zaniedbujemy higienę w łazience – osadzają się także w mydelniczce, na gąbkach domycia, szczoteczkach do zębów, na ręcznikach czy kubkach do płukania jamy ustnej podczas mycia zębów.
Jak wyczyścić muszlę klozetową?
Muszla klozetowa to akurat dość wymagające miejsce do czyszczenia w łazience. Sedes trzeba dokładnie czyścić minimum 3 razy w ciągu tygodnia, używając specjalnych preparatów ze środkami dezynfekującymi.
W efektywnym czyszczeniu muszli klozetowej najbardziej skuteczne są te preparaty, które mają specjalną, długą i zakrzywioną końcówkę. Dzięki temu można wyczyścić trudno dostępne miejsca, w tym tzw. kołnierz sedesu. Dobrym pomysłem jest codzienne (wieczorem) rozprowadzenie wewnątrz sedesu preparatu dezynfekującego i zostawienie go na noc.
Jak sprzątać łazienkę: czyścimy umywalkę, brodzik i wannę
Brodzik w kabinie prysznicowej oraz wannę trzeba dokładnie czyścić po każdym wzięciu kąpieli. Jeśli chodzi o czyszczenie większych powierzchni – czyli wannę, brodzik oraz umywalkę – należy stosować łagodniejsze preparaty w postaci żelu. Taka konsystencja sprawia, że preparat doskonale trzyma się powierzchni, którą czyścimy, co przekłada się na bardziej efektywne i szybsze likwidowanie zarazków.
A czego używać do czyszczenia? Idealne są delikatne, celulozowe gąbki. Jedna żeby skutecznie wyczyścić różne, trudnodostępne zakamarki, gdzie świetnie czują się drobnoustroje i grzyby, potrzebne będzie coś jeszcze. Chodzi mianowicie o dezynfekujące środki w formie sprayu.
Przyjemny zapach w łazience
Na zakończenie poradnika o tym, jak sprzątać łazienkę, kilka słów na temat zapachu w tym pomieszczeniu. Dobrze sprawdzają się pojemniki z żelami zapachowymi w środku lub woreczki z rozmaitymi, pięknie pachnącymi ziołami. Pamiętaj tylko, aby ustawić w łazience te same zapachy jednego producenta – w przeciwnym razie powstanie nieprzyjemna dla zmysłu węchu, chaotyczna mieszanka zapachowa. Jeżeli jesteś alergikiem (lub jest nim ktoś z domowników), to świetnym pomysłem będzie pachnące mydło.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz