- nowość
Jak zachować młodość?
Seniorzy mają dość siedzenia w domu - i bardzo dobrze! Aktywność jest ważna w każdym wieku.
Bierni seniorzy to przeszłość. W dzisiejszych czasach osoby starsze chętnie dbają o siebie - ćwiczą, spacerują oraz aktywizują się. I o to chodzi!
Niektórzy seniorzy wciąż z sentymentem wspominają „młode lata”, kierując się zarazem fałszywym mniemaniem, że zapał, kreatywność i aktywność fizyczna nie są przeznaczone dla emerytów. Rezygnacja z pasji oparta na stereotypach z kategorii „za późno”, „nie wypada”, „nie te lata, nie ta sprawność”, staje się powodem do wycofania i pogrążania w apatii.
Tymczasem, cytując niemieckiego satyryka Georga Christopha Lichtenberga - nic szybciej nie postarza człowieka, niż częste myślenie o tym, że się starzeje.
Wycofanie się z każdej aktywności przez seniorów sprawia, że popadają w zniechęcenie i marazm. Rezygnacja z aktywności fizycznej u seniorów tym bardziej pogarsza sprawność i kondycję. Czas spędzany przed telewizorem oraz czytanie gazet to niewymagające wysiłku rozrywki dla seniorów.
A przecież jest to czas, kiedy w końcu mają czas wolny dla siebie i mniej obowiązków, tym bardziej warto pomyśleć o ulubionych sportach oraz innych aktywnościach, a emerytura nie będzie szara i nudna.
Codzienna aktywność seniorów
Na szczęście dla wielu seniorów aktywność po 60-tce stała się normą, bez której nie wyobrażają sobie życia. Aktywność fizyczna seniorów to codzienne wypady w trasę z „kijkami”, spotkania towarzyskie, taniec, joga, siłownia, pilates; aktywni seniorzy nie mają czasu na nudę i rozmyślanie o starości.
Żyjąc pełną piersią, są młodzi nie tylko duchem, ale i ciałem.
Nie dajmy sobie wmówić, że ruch i energia są domeną ludzi zdrowych, silnych i w formie. Wprost przeciwnie: zdrowie, sprawność i formę osiągamy poprzez aktywność i optymizm. Poddając się upływowi czasu pozwalamy, aby ominęło nas wiele szczęśliwych chwil.
Odbieramy sobie radość życia, a innym zadowolenie z naszego uśmiechu, energii i bliskości. Warto podjąć wyzwanie zarówno dla siebie, jak i dla bliskich, którzy nas potrzebują, przełamać się, i otworzyć na świat. Może uda się zmobilizować także przyjaciół i rodzinę, również w idei jak pomóc seniorowi zachować aktywność.
Jak dbać o kondycję na emeryturze?
Aktywność fizyczna na emeryturze? Sposobów na aktywność seniorów jest wiele. Ciekawą opcją są zajęcia fitness dla seniorów, gdzie dodatkowo emeryci mogą porozmawiać z osobami w podobnym wieku.
Wspólna gimnastyka, jogging czy marsze potrafią przynieść wiele uciechy, wspaniale wpływają na kości, krążenie i narządy wewnętrzne, usprawniają stawy, obniżają ryzyko zawału, opóźniają procesy starzenia. Wystarczy zaledwie 20 minut treningu siłowego i 30 ćwiczeń tlenowych, w minimalnym stopniu obciążających mięśnie i serce.
W warunkach domowych aktywność fizyczna seniorów może być wspierana przez specjalny sprzęt do ćwiczeń. Rozruch rano sprawi, że cały dzień będziemy aktywni. Żeby zachować młodość wcale nie potrzeba czasochłonnych i kosztownych wypraw na siłownię.
Dzięki różnym sprzętom siłowym i fitness można wykonać odpowiednie ćwiczenia w zaciszu swojego domu, jest to też świetny pomysł na prezent dla dziadków.
Po aktywnie rozpoczętym poranku jesteśmy gotowi na spacery i ćwiczenia na świeżym powietrzu, jazdę na rowerze, wyjście na basen czy wypady i spotkania z przyjaciółmi. Dziś dysponujemy czasem, i co więcej zarządzamy nim samodzielnie. Pora na czerpanie z życia całymi garściami.
Aktywność fizyczna seniorów
Co daje aktywność fizyczna seniorom? Odpowiednio dostosowana aktywność seniora może działać korzystnie tak na aspekt fizyczny, jak i psychiczny. Poprawia mobilności i zmniejsza ryzyko chorób w tym zakresie. Ogranicza odczuwanie bólu przewlekłego, zaburzeń nastroju oraz snu.
Regularny i odpowiednio dopasowany do możliwości ruch zapobiega niesprawności seniorów, jest narzędziem profilaktyki i leczenia wielu chorób charakterystycznych dla tego wieku. Aktywność fizyczna dla seniorów jest bardzo istotna, ma wpływ również na sprawność intelektualną.
Pozwala zachować zdolność koncentracji i spostrzegawczość, może rozwijać wrażliwość i zdolność samodzielnego myślenia. Dzięki aktywności można redukować stres i poprawiać humor. Tego typu równowaga psychiczna przekłada się na dobre zdrowie. Jakość życia, aktywność fizyczna i zdrowie są ze sobą skorelowane.
Człowiek potrzebuje aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia oraz unikania chorób i zachowania równowagi psychicznej.
Aktywność fizyczna emeryta powinna być dostosowana do możliwości i stanu zdrowia. Seniorzy powinni ćwiczyć na miarę swoich możliwości. Początkujący muszą zaczynać od małej dawki i stopniowo zwiększać intensywność, długość i częstotliwość ćwiczeń.
Ograniczenie siedzącego stylu życia i choć minimalne zwiększenie odpowiedniej dawki aktywności fizycznej dla seniorów daje wiele pozytywnych korzyści. Powinna jednak być też połączona z właściwym odżywianiem.
Dieta dla seniorów powinna być dobrze zbilansowana, żeby pozwalała zachować zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Kaloryczność trzeba dopasować do wieku, płci i poziomu aktywności. Z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na energię, ale przy ćwiczeniach warto pamiętać o dostarczeniu potrzebnych indywidualnie składników odżywczych i pokarmowych.
Sposoby na aktywność seniorów
Jak zachować młodość także pod względem innych aspektów? Spacery czy ćwiczenia to nie jedyne sposoby na aktywności dla seniorów. Najważniejsze jest, żeby zajęcia przynosiły radość i satysfakcję i to na różnych płaszczyznach. Każda forma aktywności dla seniorów to powinien być pozytywnie i miło spędzony czas.
Nauka na emeryturze? Uniwersytety trzeciego wieku to także forma aktywności dla seniorów, pozornie umysłowej, ale spotkania z innymi emerytami to także rodzaj rozrywki. Nowa wiedza, nowi znajomi, wspólne spotkania czy wypad na kawę mogą wnieść bardzo dużo pozytywnej energii w życie seniorów.
Ale to nie jedyna forma rozrywki połączonej ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności i sposób na aktywność seniorów.
Nauka tańca na emeryturze? Zwykle brakowało czasu i chęci? Dla ludzi którzy zawsze chcieli się nauczyć tanga czy rumby to najlepszy czas na naukę. Dużo pozytywnego ruchu, poznanie wyczucia rytmu oraz tempa i przy okazji świetna zabawa to zalety które przynoszą kursy tańca dla seniorów.
Dużą popularnością cieszą się różnorodne warsztaty kreatywne dla seniorów. Jest to najczęściej twórczy sposób spędzania czasu z innymi osobami, pozytywnie wpływający na wiele różnych aspektów. Pobudzają wyobraźnię i kreatywność, mogą rozwijać wrażliwość wzrokową i dotykową czy ćwiczyć zdolności manualne.
Zajęcia kreatywne dla seniorów rozwijają zdolność koncentracji i wyrażania myśli poprzez działania. Warsztaty grupowe uczą umiejętności pracy w grupie, jednocześnie stawiając na samodzielność. Można zdobyć wiedzę z różnych dziedzin, ale też odkryć w sobie jakiś talent oraz rozwijać umiejętności i osobowość.
Taka aktywność dla seniorów to świetna przygoda oraz duża dawka pozytywnych wrażeń.
Zaloguj się aby dodać komentarz