Nawodnienie organizmu w trakcie upałów
Nad Polskę nadciągnęła fala upałów. W gorące dni należy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu.
Ile wody należy pić podczas upałów? Czym grozi odwodnienie organizmu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzimy, że picie wody jest niezbędne do życia. Gdyby nie ona, nasz organizm nie mógłby normalnie funkcjonować. Woda znajduje się w każdym narządzie i w każdej tkance ludzkiego ciała, m.in. nadaje elastyczność i sprężystość skórze czy wspiera usuwanie toksyn, wspiera pracę chrząstek stawowych.
Jest najważniejszym składnikiem płynu mózgowo-rdzeniowego i surowiczego, osocza, krwi oraz płynów tkankowych i soków trawiennych. Warto też wiedzieć, że niemowlęta składają się aż w 80% z wody, dzieci w ok. 75%, a dorośli w ok. 65%.
W wodzie znajdują się elektrolity, czyli jony wapnia, sodu, potasu i magnezu. Elektrolity pomagają regulować pracę układu nerwowego oraz krwionośnego.
Do prawidłowej pracy organizmu niezbędne jest odpowiednie stężenie elektrolitów. W razie niedoboru potasu mogą pojawić się skurcze mięśni, obniża się ciśnienie krwi, a praca serca jest zaburzona. Niedobór potasu skutkuje także zmęczeniem, bólami głowy oraz sennością.
Sód odpowiada za optymalny poziom ciśnienia krwi, a wapń za pracę układu nerwowego i mięśni. Z kolei w przypadku niedoboru magnezu występują zaburzenia krzepnięcia krwi i oraz skurcze mięśni. Ile wynoszą optymalne wartości elektrolitów w ludzkim organizmie?
Wygląda to tak:
-
wapń: 100 mg/l,
-
potas: 156 mg/l,
-
sód: 3250 mg/l,
-
magnez: 24 mg/l.
Odwodnienie
Odwodnienie organizmu jest bez wątpienia bardzo niebezpieczne i nie należy go lekceważyć. Szczególnie fatalne w skutkach może być w przypadku dzieci i starszych osób. Co ciekawe, do odwodnienia organizmu może dojść nie tylko podczas upalnego lata, lecz również zimą albo z powodu rozmaitych chorób.
Wśród przyczyn odwodnienia wymienia się gorączkę, biegunkę, wymioty oraz choroby nerek. O odwodnienie organizmu szczególnie łatwo latem. Kiedy pocimy się przez upalną pogodę, dochodzi do znacznej utraty wody – jest to konieczne, by ochłodzić rozgrzany organizm.
Z kolei zimą może dojść do odwodnienia przez to, że oddajemy ciepło wraz z parą wodną, kiedy oddychamy.
Objawy odwodnienia
Pierwsze symptomy odwodnienia to suchość języka i śluzówek jamy ustnej, zwiększone odczuwanie pragnienia, o wiele rzadsze oddawanie moczu (który ma wówczas barwę ciemnożółtą), mniejszy apetyt, wzdęty brzuch oraz senność.
Kolejne objawy pojawią się wówczas, gdy zbagatelizujemy te pierwsze i nie uzupełnimy braków wody w organizmie: pojawi się gorączka, suchość skóry, znacznie zmniejszy się pocenie, skóra zrobi się mało elastyczna, nastąpi szybsze bicie serca, zmniejszy się napięcie gałek ocznych.
Następnie może dojść do spadku ciśnienia tętniczego krwi (tzw. hipotonia ortostatyczna – w stojącej pozycji), drgawek, a nawet można stracić przytomność.
Ile płynów potrzebujemy?
Aby obliczyć minimalne zapotrzebowanie swojego organizmu na płyny, należy pomnożyć 30 ml przez własną wagę. Przykładowo, osoba ważąca 65 kg musi pić 1950 ml wody dziennie (albo innych płynów).
Jednak podczas lata, kiedy za oknem panują upały, trzeba wypijać większe ilości płynów, mniej więcej 250 ml na każdy stopień powyżej 37° C. Ważne jest również uzupełnianie niedoborów soli mineralnych, przede wszystkim potasu oraz sodu.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz