Polaryzacja w okularach: o czym musisz wiedzieć
Okulary polaryzacyjne to idealne rozwiązanie dla kierowców oraz osób, które uprawiają sporty zimowe lub wodne. Znacznie poprawiają komfort widzenia i zapewniają większe bezpieczeństwo niż tradycyjne okulary przeciwsłoneczne. Zobacz, na czym polega działanie soczewek polaryzacyjnych w okularach.
Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych akcesoriów uzupełniających letnią stylizację.
Problem w tym, że bardzo często można natrafić na modele kosztujące podejrzanie nisko, kilkadziesiąt czy nawet kilka złotych. Widzimy je nie tylko w centrach handlowych i dyskontach, ale również w nadmorskich stoiskach handlowych. Wyróżniają się jedynie tym, że mają ciemniejsze szkła – i nic więcej. Zazwyczaj pozbawione są filtra UV, czyli najważniejszej cechy dobrych okularów przeciwsłonecznych, które z kolei kosztować muszą trochę więcej.
Eksperci są zgodni: okulary przeciwsłoneczne gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu widzenia powinny mieć nie tylko filtr UV, ale także polaryzację.
Zwykłe okulary przeciwsłoneczne a okulary z polaryzacją
Standardowe okulary przeciwsłoneczne mają pewien minus. Chodzi mianowicie o to, że mogą odbijać światło w niekorzystny, zniekształcony sposób, co negatywnie wpływa na jakość widzenia. Przykładowo, kierowcy jadący samochodami podczas silnego deszczu nierzadko narzekają na refleksy świetlne, jakie powstają w wyniku odbijania się promieni słońca od mokrej jezdni.
Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie mogą temu zaradzić, ponieważ są wstanie tłumić jedynie część tego odbitego światła. Dlatego też, aby znacznie poprawić komfort widzenia m.in. w takich warunkach, zaprojektowano okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją.
Jak powstają odblaski świetlne?
Naukowcy tłumaczą ten fenomen optyczny w następujący sposób: padająca na płaską i poziomą powierzchnię (czyli np. mokra jezdnia, samochodowa szyba, śnieg, lód itp.) wiązka światła sprawia, że odbijane wówczas światło tworzy bardzo jasną poświatę.
Zjawisko to ma niezwykle niekorzystny wpływ na jakość widzenia, na przykład dużo gorsze postrzeganie kolorów czy kształtów. To z kolei jest dość niebezpieczne, gdyż sprzyja wypadkom na drodze.
Jak działa polaryzacja w okularach?<
Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją – inaczej niż w przypadku zwykłych okularów przeciwsłonecznych – mają specjalny filtr, który potrafi zidentyfikować światło docierające do ludzkiego oka. Dzięki temu blokuje wszelkie oślepiające odblaski, korzystnie wpływając na jakość i komfort widzenia.
Promienie świetlne rozpraszają się zwykle w różne strony. Soczewka polaryzacyjna umożliwia pionowym promieniom dotarcie do oczu, natomiast poziome odbija. Wygląda to tak: gdy promienie słońca docierają do płaskiej, gładkiej powierzchni, odbijają się i rozpraszają poziomo i pionowo.
W uproszczeniu, pionowe promienie informują nas o kształcie, kolorze i innych parametrach oglądanych obiektów. Z kolei promienie, które odbiły się poziomo, powodują powstanie oślepiających, białych refleksów, które mogą oślepiać.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz