PORADNIK: Czyszczenie pralki
Pralka jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD. Do sprawnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej konserwacji oraz regularnego czyszczenia. Warto tego przestrzegać, aby uniknąć niespodziewanych awarii, a co za tym idzie – stosu niewypranych ubrań.
Dowiedz się, jak skutecznie czyścić i dbać o pralkę domowymi sposobami.
Twarda woda: największy wróg Twojej pralki
Twarda woda może być niebezpieczna dla pralki oraz innych urządzeń AGD. Wysokie stężenie magnezu i wapnia w wodzie negatywnie wpływa na pranie i powoduje osadzanie się kamienia. Co więcej, proces powstawania osadu przyspiesza wysoka temperatura. Jeżeli zauważyłeś kamień na czajniku, kranie, prysznicu czy żelazku oznacza to, że masz w domu twardą wodę.
Osad z kamienia spowodowany twardą wodą pojawia się również na wewnętrznych elementach urządzeń AGD, w tym pralki. Przeważnie atakuje części grzewcze, co jest niebezpieczne dla sprzętu i prowadzi do awarii. Kamień osadza się także w wężu, bębnie oraz rurach, co może spowodować wyciekanie wody, a w konsekwencji nawet zalanie mieszkania.
Kamień może zaatakować układ hydrostatyczny pralki, przez co zatyka jego elementy. Ciśnienie wody będzie przez to za niskie, co z kolei sprawia, że niemożliwe staje się zrobienie skutecznego prania. W najgorszym scenariuszu układ hydrostatyczny może zostać całkowicie zatkany. Kolejnym elementem pralki, jaki może uszkodzić kamienny osad, są czujniki (np. czujnik temperatury). To ważne, ponieważ części te mają duże znaczenie dla skutecznego prania. W wyniku osadu odczyty czujników mogą ulec zakłóceniu, co może prowadzić do sytuacji, w której pralka za mocno albo za słabo podgrzeje wodę.
Każda pralka ma pewien określony poziom generowanego hałasu, podanego w dB. Kiedy zostaje przekroczony i pralka pracuje głośniej niż zwykle, może to oznaczać pojawienie się osadu z kamienia wewnątrz urządzenia, np. na elektrozaworze.
Wszystkie elementy pralki, które mają kontakt z twardą wodą, mogą ulec awarii z powodu osadu. Zepsuć się może zarówno wspomniany elektrozawór czy czujniki, jak też bęben czy zabierak. To z kolei grozi pojawianiem się następnych usterek, takich jak uszkodzenie układu zawieszenia, amortyzatorów czy łożysk.
Jeżeli kamienny osad powstanie na grzałce, znacznie pogorszy to efektywność jej działania. W następstwie tego grzałka – aby podgrzać wodę do konkretnej temperatury – będzie o wiele silniej się nagrzewać. W konsekwencji wzrasta pobór prądu, a sama grzałka może się po prostu przepalić. Jakie jeszcze negatywne konsekwencje ma pojawienie się twardej wody w mieszkaniu? Po pierwsze, znacznie wzrasta zużycie wszelkich detergentów. Dzieje się tak dlatego, iż środki te nie mogą w 100% rozpuścić się w niej. To sprawia, że aby umyć tę samą powierzchnię, konieczne staje się wykorzystanie nawet 70% więcej preparatu czyszczącego, niż w przypadku miękkiej wody.
Po drugie, twarda woda może wysuszyć skórę i włosy. Kąpiel w takiej wodzie powoduje podrażnienie skóry, a przez długi kontakt z nią grozi trądzikiem, wypadaniem włosów czy egzemą. Po trzecie, twarda woda niszczy prane ubrania. Kolory odzieży wypranej w twardej wodzie stają się wypłowiałe, materiał jest osłabiony i zostają na nim resztki nierozpuszczonych detergentów. Kamienny osad powstały w wyniku działania twardej wody może osadzać się w rurach instalacji grzewczych. To powoduje zmniejszanie się ich światła, co sprawia, że ciepło musi pokonywać dodatkową barierę. W konsekwencji instalacje grzewcze będą mniej efektywne.
Jak zmniejszyć twardość wody?
Do rozwiązania problemu twardej wody stosuje się specjalne filtry do zmywarek czy pralek. Najpierw trzeba zbadać twardość wody za pomocą domowego testu, który można nabyć m.in. w marketach budowlanych. Filtr należy kupić wtedy, gdy test wykaże, że woda w Twoim domu jest twarda albo średniotwarda.
Filtr do zmniejszania twardości wody to małe urządzenie. Montuje się je przy wężu zasilającym.
Jak prawidłowo dbać o pralkę?
Prawidłowa eksploatacja pralki zwiększa skuteczność prania oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się usterek. Umożliwia efektywne korzystanie z możliwości tego niezbędnego w każdym domu urządzenia i chroni prane tkaniny przed zniszczeniem.
Po pierwsze, trzeba zachować optymalną częstotliwość prania. Odradza się wykonywanie prania kilka razy w ciągu dnia, jedno po drugim. Należy zachować minimum godzinę odstępu pomiędzy każdym cyklem prania. W przeciwnym razie podzespoły pralki mogą ulec przegrzaniu.
Po drugie, nie można przepełniać bębna pralki. Przyczyny są trzy: zbyt dużo prania w bębnie wiąże się ze znacznie większym zużyciem prądu i wody; zmniejsza się efektywność prania, a tkaniny stają się pogniecione; przeciążony bęben może ulec uszkodzeniu.
Po trzecie, kamień to jeden z najgorszych wrogów każdej pralki. Może spowodować wiele różnych usterek, ponieważ atakuje liczne elementy pralki (bęben, wąż odpływowy, grzałka i inne). W związku z tym należy zapewnić urządzeniu ochronę przed kamieniem za pomocą chemicznych preparatów lub domowych sposobów, a mianowicie używając sody oczyszczonej.
Po czwarte, ważne dla żywotności każdej pralki jest regularne czyszczenie. Chodzi zarówno o bęben, jak i obudowę, dozownik na detergenty, drzwiczki, uszczelki czy filtry. Zapobiegnie to pojawianiu się wilgoci wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie - pleśni, brzydkiego zapachu, bakterii czy grzybów.
Po piąte, aby utrzymać pralkę w dobrej kondycji, warto raz w miesiącu wykonać tzw. puste pranie. Bez używania detergentów, za to wlewając do dozownika ocet (więcej na ten temat w dalszej części poradnika).
Jak czyścić pralkę?
Czy kiedykolwiek Twoje ubrania miały po wyjęciu z pralki niezbyt przyjemny zapach albo były przybrudzone szarawym osadem? Jeśli tak, to oznacza to, że nie obędzie się bez wyczyszczenia pralki. Tak jak pozostałe urządzenia AGD, pralka wymaga systematycznej konserwacji i czyszczenia. Tym bardziej że jest to sprzęt, który często ma kontakt z wodą. Chodzi o wilgoć, która może być przyczyną powstawania grzybów, pleśni czy osadu z kamienia. Negatywne efekty potęgują wysokie temperatury oraz brak obiegu powietrza.
Należy systematycznie czyścić pralkę nie tylko po to, by nie martwić się przykrym zapachem i brudem na pranych ubraniach. Można dzięki temu uniknąć problemów z usterkami. W związku z tym pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed rozpoczęciem prania, jest dokładnie sprawdzenie kieszeni. Wszelkie drobiazgi, takie jak monety czy paragony, mogą zapchać filtry, co doprowadzi do uszkodzenia urządzenia. Tak samo jest z sierścią domowych czworonogów. Włożenie do pralki ubrań pokrytych sierścią możesz skutkować zapchaniem filtrów.
Domowe sposoby czyszczenia pralki
Jak więc widzisz, systematyczne czyszczenie pralki to sposób zarówno na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, jak i pranie bez problemu z nieprzyjemnych zapachem czy zabrudzeniami. Pojawia się jednak pytanie: jak to zrobić?
Wbrew pozorom jest to dosyć łatwe. W odpowiednich sklepach znajdziesz całe mnóstwo preparatów do czyszczenia pralki: do grzałek, bębna, przewodów, dozownika itp. Są skuteczne, ale nie każdy lubi takie rozwiązania, gdyż nie należą do ekologicznych. W związku z tym warto spróbować starych, domowych sposobów, co dodatkowo pomoże Ci zaoszczędzić trochę gotówki.
Zastosowanie sody oczyszczonej w domu
Prawdopodobnie najpopularniejszym i najtańszym domowym sposobem na idealne wyczyszczenie pralki jest użycie sody oczyszczonej.
Każdy, kto przez lata ma częsty kontakt z chemicznymi preparatami do czyszczenia, nie raz skarżył się na ból głowy, zniszczoną skórę dłoni, wysypki czy nawet objawy zatrucia. Czasem można nawet nabawić się alergii. Tak działa chemia gospodarcza, czyli wspomniane środki do czyszczenia pralki, płyny do mycia podłóg, mleczka do czyszczenia itd. W związku z tym zastosowanie sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu) jest doskonałą alternatywą. Świetnie sprawdza się jako środek neutralizujący przykre zapachy i czyszczący rozmaite zabrudzenia.
Soda oczyszczona neutralizuje pH środowiska zasadowego i kwaśnego, z którym wchodzi w kontakt. Ponadto spowalnia późniejsze zmiany zachodzące w równowadze pH (buforowanie). Dzięki temu wodorowęglan sodu może skutecznie utrzymać neutralne pH wody używanej podczas prania, co podnosi efektywność detergentów.
Z sodą oczyszczoną możesz wyczyścić naprawdę wiele rzeczy, w tym okna, srebra, pralkę, żelazko, pozbędziesz się trudnych plam (np. z kawy). Ma ona naprawdę wiele zastosowań. Używana jest nawet w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym, dodaje się ją też do barwników, pasz dla zwierząt czy past do zębów.
Bardzo dużą zaletą sody oczyszczonej jest to, że jest substancją ekologiczną i w 100% biodegradowalną. Ponadto jest całkowicie bezpieczna dla Twojego organizmu, nie zatrujesz się żadnymi oparami, nie grozi Ci żadna wysypka, alergia czy poparzenie. Jest też w stanie pochłaniać nieprzyjemne zapachy, jak i neutralizować kwasy. Dodatkowo soda oczyszczona jest tak tania, że jej zakup z pewnością nie obciąży naszego budżetu. Sodę oczyszczoną znajdziemy w każdym sklepie spożywczym.
Soda oczyszczona występuje pod następującymi postaciami:
- w formie suchego proszku (pochłania zapachy);
- w postaci proszku do szorowania; należy wymieszać szklankę sody oczyszczonej ze szklanką soli oraz szklanką boraksu (sól sodowa kwasu borowego);
- jako pasta (rozrabia się ją małą ilością wody);
- w formie roztworu (cztery łyżki należy rozpuścić w jednym litrze wody).
Problem z zabrudzonym, brzydko pachnącym praniem może mieć różne przyczyny. Czasem chodzi o dodawanie do prania nadmiernych ilości proszku, który z każdym kolejnym praniem gromadzi się wewnątrz urządzenia. Nagromadzona „papka” o żółtawej barwie i kleistej konsystencji powstaje wówczas w zabrudzonym dozowniku.
Kiedy z wnętrza pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach oraz gdy dostrzeżesz kamienny osad, pomoże Ci soda oczyszczona. Skutecznie zneutralizuje brzydkie zapachy i oczyści pralkę z nagromadzonych resztek proszku do prania.
Nalot z kamienia może uszkodzić pralkę oraz pozostawiać na pranej odzieży biały nalot. Na ten problem soda oczyszczona także stanowi remedium.
Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną? Należy wsypać do dozownika na proszek ¾ szklanki sody oczyszczonej i nastawić (puste) pranie w standardowym trybie i w 90° C. Pozwoli to zarówno efektywnie oczyścić wnętrze urządzenia, jak i zminimalizować lub nawet usunąć nieprzyjemny zapach spowodowany wilgocią. Systematyczne czyszczenie pralki za pomocą sody oczyszczonej sprawi, że Twoja pralka utrzyma się w dobrym stanie.
Czyszczenie pralki octem
Ocet doskonale nadaje się do czyszczenia bębna i gumowych części (te należy wyczyścić szmatką nasączoną octem) w pralce. Pozwoli to zachować je w dobrym stanie i zapewni im ochronę.
Dodatkowo ocet zapobiegnie zaleganiu resztek detergentów w dozowniku, tym samym usuwając ryzyko pojawienia się grzyba oraz nieprzyjemnego zapachu wewnątrz urządzenia. Pomoże też usunąć osad z kamienia
Podobnie jak w przypadku czyszczenia pralki sodą oczyszczoną, stosowanie w tym celu octu jest bardzo łatwe. Wystarczy wlać szklankę octu do dozownika na detergent i ustawić standardowy tryb (pustego) prania w 90° C.
Soda oczyszczona: zastosowanie w domu
Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie w domu. Przyda Ci się nie tylko do czyszczenia pralki. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie sody oczyszczonej podczas sprzątania:
- wyczyszczenie spalenizny na garnkach: nalej wodę do garnka, zagotuj ją, wyłącz, dosyp ½ szklanki sody oczyszczonej i pozostaw na noc; nad ranem wylej wodę z garnka i wypłucz go;
- umycie kuchenki: powierzchnię kuchenki możesz wyczyścić pastą z sody oczyszczonej (używając gąbki); spalone resztki żywności namocz wodą i posyp sodą oczyszczoną, odczekaj chwilę i usuń zabrudzenie;
- wyczyszczenie mikrofalówki: należy wymieszać z wodą kilka łyżeczek sody oczyszczonej z wodą, podgrzać ją w kuchence mikrofalowej przez około 4 minuty, a następnie przetrzeć jej ścianki papierowym ręcznikiem albo gąbką.
Kwasek cytrynowy do pralki
Oprócz czyszczenia pralki za pomocą octu i sody oczyszczonej, efektywnym sposobem jest użycie w tym celu kwasku cytrynowego. Można dzięki niemu pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza pralki.
Kwasek cytrynowy dostępny jest w opakowaniach różnej wielkości, przeważnie są to paczki po 20 gramów kwasku. Aby wykorzystać go do wyczyszczenia pralki, należy zaopatrzyć się w 6 takich opakowań. Wsypuje się 120 g kwasku cytrynowego do dozownika na proszek i – tak jak w przypadku zastosowania octu czy sody oczyszczonej – uruchamia się puste pranie (temperatura 90°C). Dzięki temu pralka zostanie oczyszczona z kamiennego osadu i pozostanie w niej świeży, przyjemny zapach.
Czyszczenie pralki domestosem
Niekiedy trzeba jednak skorzystać z innych metod. Gdy zawodzą domowe sposoby, pora zdecydować się na użycie chemii.
Jednym z preparatów, które mogą pomóc w czyszczeniu wnętrza pralki, jest Domestos. Wykazuje dużą skuteczność w usuwaniu kamienia i nieprzyjemnego zapachu.
W przeciwieństwie do octu i sody oczyszczonej, nie należy wlewać go do dozownika na detergent. Domestos wlewa się do bębna (jedną nakrętkę), uprzednio wkładając do niego kilka starych ubrań. W przypadku silnego zabrudzenia pralki należy włączyć cykl prania w 90° C, natomiast na słabsze zabrudzenia wystarczy ok 50°C. Po zakończeniu czyszczenia pralki Domestosem wykonaj jeden cykl pustego prania, aby wypłukać bęben.
Czyszczenie pralki: sprawdź filtry i uszczelki
Dbanie o stan filtrów ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania pralki. Na filtrach gromadzą się przeróżne zanieczyszczenia, takie jak włosy, papierki, monety itd. Gdy filtr ulegnie zatkaniu, zacznie gromadzić się woda, zatykając pompę odpływową. W takiej sytuacji nie trudno o ciężką awarię pralki.
Filtr w większości modeli znajduje się z przodu urządzenia, poniżej bębna. Można go łatwo wyjąć, wystarczy przekręcić go i pociągnąć w swoją stronę. A jak wygląda takie czyszczenie w przypadku pralki ładowanej od góry? W takich modelach pralek filtry umiejscowione są z boku urządzenia, pod osłoną. Warto zakryć podłogę w łazience ręcznikiem, zanim odkręcisz filtr. Jeżeli filtr z twojej pralki nie jest mocno zabrudzony, to można go umyć za pomocą ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Co innego, gdy pokrywa go osad z kamienia. W tej sytuacji nie obejdzie się bez namoczenia filtra w wodzie wymieszanej z sodą oczyszczoną.
Przejdźmy do czyszczenia uszczelek pralki. Szczeliny tych elementów należy zasypać sodą oczyszczoną i spryskać ciepłą wodą. Następne gumową część filtra wytrzyj suchą szmatką. Jeśli filtr pokrywa pleśń, trzeba zastosować wybielacz.
Elektroniczne uszkodzenia pralki są bardziej problematyczne niż te mechaniczne. Do elementów elektronicznych, które często ulegają awariom, należy programator, grzałka czy elektrozawór. W przypadku każdej z nich niezbędna jest pomoc fachowca oraz wymiana zepsutej części. Awaria pralki: najczęstsze przypadki
Problem z pobieraniem wody
Czasem zdarza się, że pralka przestaje pobierać wodę. Dzieje się tak z powodu zagięcia lub przytrzaśnięcia przewodu, który doprowadza wodę do pralki. Bywa też tak, że pralka podczas intensywnego wirowania przemieści się, co może doprowadzić do wyrwania tego przewodu. Innym powodem mogą być niedomykające się drzwiczki. Jeżeli jednak nic nie dzieje się ani z przewodem, ani z drzwiczkami, to prawdopodobnie za problem z pobieraniem wody odpowiada zepsuty elektrozawór.
Nadmierny hałas
Jeśli pralka pracuje dużo głośniej niż zazwyczaj, prawdopodobnie poluzowały się śrubki utrzymujące bęben. Gdy po dokręceniu śrubek pralka wciąż hałasuje, to pora na wymianę łożysk lub amortyzatorów.
Pranie brudne od smaru
Kiedy bęben pralki ulega awarii, na pranej odzieży mogą pojawić się plamy od smaru. Jest to spowodowane uszkodzeniem uszczelek przy łożysku.
Woda wylewająca się z pralki
Woda wylewająca się z pralki najczęściej oznacza zapchany filtr, należy go wówczas wyczyścić. Innym powodem może być uszkodzona pompa.
Jak uniknąć awarii pralki?
Aby pralka służyła jak najdłużej, warto zadbać o to od samego początku, czyli już na etapie instalacji. Musi stać na równej powierzchni, ponieważ w przeciwnym razie może przesuwać się i hałasować podczas wirowania.
Kolejna rzecz to stosowanie się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi pralki. Pamiętaj też o regularnym robieniu tzw. „pustego prania”.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz