- -10zł
- -10,00 zł
- nowość
- wyprzedaż
Pożyteczne owady - jak przyciągnąć do ogrodu?
Owady to takie stworzenia, które niekoniecznie kojarzą się dobrze i nie każdy je lubi. Jednak warto pamiętać, że niektóre z nich to owady pożyteczne, które są niezbędne lub pomocne dla roślin.
Na czym polega pożyteczność owadów?
Każdy ogród jest pełen różnorodnych stworzeń. Niektóre z nich to niechciani intruzi, inne są z wielu względów pożyteczne. Owady pożyteczne mają ogromne znaczenie dla ekosystemu w ogrodzie. Nie tylko dbają o zapylenie kwiatów i roślin, niektóre zjadają szkodniki roślin. Dzięki owadom pożytecznym rośliny owocują, a szkodniki są eliminowane z ogrodu.
Dlaczego warto korzystać z pożytecznych owadów w ogrodzie?
Dlaczego owady są pożyteczne i jakie owady pożyteczne można spotkać w ogrodzie? Owady pożyteczne to przede wszystkim owady zapylające. To właśnie dzięki ich działalności z kwiatów mogą rozwijać się owoce, bo kwiaty są zapylane. Bez owadów zapylających kwiaty by opadały i nie zawiązały owoców. Owady zapylające to głównie pszczoły, trzmiele, bzygi oraz motyle.
Inne pożyteczne stworzenia to owady drapieżne, których pożywienie stanowią inne owady i ich larwy, które są szkodnikami roślin. Należą do nich biedronki, mrówki, muchówki, świetliki, błonkówki, biegacze czy ważki. Zjadają takie szkodniki jak mszyce, stonka ziemniaczana, przędziorki, ślimaki i komary.

Owady pożyteczne – owady zapylające.
Większość z roślin występujących w ogrodach musi zostać zapylona przez owady, żeby wydać owoce. Pożyteczne owady zapylające żywią się nektarami i pyłkami, które przenoszą z kwiatka na kwiatek szukając pokarmu. Dla drzew i krzewów owocowych jest to pewność wydania plonu.
Jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie, śliwy czy porzeczki, ale również warzywa fasolowe, papryka i pomidory, pomimo pokaźnego i dorodnego kwitnienia, nie wydadzą owoców bez owadów pożytecznych. Co ciekawe, także gatunki roślin samopylnych wydają lesze plony gdy goszczą na nich owady zapylające.
Największy udział w zapylaniu kwiatów mają pszczoły miodne oraz trzmiele. Trzmiele mieszkają głównie w norach w ziemi lub są hodowane w szklarniach do zapylania warzyw. W naturze odwiedzają rośliny od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Zapylają często rośliny, których kwiatów nie mogą zapylać pszczoły.
Pszczoły żyją w rojach lub samotnie, tak jak pszczoła murarka. Murarki są pracowite i nie żądlą, zapylają już kwiaty kwitnące wiosną. Jednak najważniejsze pożyteczne owady zapylające to pszczoły miodne. Żyją w zbiorowych pasiekach i jak nazwa wskazuje, wytwarzają miód oraz wosk. Zbierają swój pokarm czyli nektar i pyłek z kwiatów, przy okazji zapylając kwiaty oraz rośliny uprawne.
Warto zaznaczyć, że pszczoły odpowiadają za około 30 % światowej żywności z upraw. Niestety ich populacja się zmniejsza, co grozi katastrofą ekologiczną. Przyczynia się do tego głównie stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.
Owady pożyteczne – owady drapieżne.
Pożyteczne owady drapieżne stanowią swego rodzaju naturalną i ekologiczną ochronę dla roślin ogrodowych. Są wrogami wielu uciążliwych szkodników, które niszczą uprawy. Oczyszczają rośliny poprzez zjadanie szkodników.
Biedronki to małe chrząszcze, nawet ich larwy są drapieżnikami. Najpowszechniejsze są czerwone biedronki z dwoma lub siedmioma kropkami. Podstawowym pokarmem owada drapieżnego biedronki są mszyce i czerwce, ponadto muchówki, chrząszcze, mączliki, przędziorki czy roztocza. Biegacze i pluskwiaki oprócz tego zjadają larwy motyli oraz ślimaki.
Inne pożyteczne owady drapieżne to chrząszcze biegaczowate polujące na mszyce, ślimaki i stonkę. Skorki zjadają mszyce i inne szkodniki owoców i warzyw. Dobroczynki oczyszczają korę drzew oraz liście z przędziorków i szpecieli. Dziubałek gajowy to pluskwiak zjadający przędziorki, owocówki, miodówki, pryszczarki, namiotniki i zwojówki. Osiec korówkowy to błonkówka niszcząca mszyce bawełnice korówki. Ważki latające w pobliżu skupisk wody to owady drapieżne, tak jak ich larwy. Żywią się muchami i komarami, ale też skorupiakami i mikroorganizmami z wody.
Swego rodzaju połączenie roli zapylającej i drapieżnej prezentuje Bzyga. To owad drapieżny, który wyglądają jak mała osa i nie żądli. Larwy bzygi żywią się mszycami, a dorosłe owady zapylają kwiaty szukając swojego pokarmu, czyli pyłków i nektaru. Odwiedzają ogrody od wiosny do października. Również złotooki żywią się pyłkiem i nektarem, a ich larwy zjadają mszyce, przędziorki i wełnowce.

Jak zwabić pożyteczne owady do ogrodu?
Jak widać warto korzystać z owadów pożytecznych w ogrodzie. Dlatego trzeba zadbać o ich obecność, dla zapewnienia sobie upraw kwiatów i owoców oraz ochrony przed uciążliwymi szkodnikami. Ogrody, w których owady pożyteczne będą miały zapewnione dobre warunki do rozwoju i bytowania, mogą cieszyć się plonami i naturalną ochroną. Pozostaje pytanie jak zwabić pożyteczne owady do ogrodu?
Żeby zwabić owady pożyteczne i żeby były przez cały rok obecne w naszym ogrodzie, należy zadbać o odpowiednie dla nich środowisko. Zacznijmy od posadzenia dużej ilości, różnorodnych roślin kwitnących, żeby przyciągnąć do ogrodu owady pożyteczne. Najlepiej zadbać o taki czas kwitnienia kwiatów, żeby owady zapylające miały przez cały sezon zapewnione pożywienie. Warto zwrócić uwagę na kształt kwiatów, czy owadom zapylającym łatwo będzie dostać się do środka kwiatów po nektar. Im więcej gatunków roślin, tym szybciej owady pożyteczne znajdą coś dla siebie.
Na przedwiośniu, ale też przed zimą lepiej nie stosować mocnych środków ochrony roślin oraz środków z olejem parafinowym. Pszczoły miodne można zwabić do ogrodu sadząc miododajne rośliny wabiące kolorem i zapachem. Są to choćby lipa drobnolistna, malina, oregano, mięta, szałwia, macierzanka, śnieżynki, lawenda czy astry. Rośliny miododajne to także groszek, kosmos, facelia, lebiodka, werbena, wiesiołek i wrzosy oraz floksy. Lawenda dodatkowo odstrasza komary.
Również pszczoły dzikie można zwabić do ogrodu roślinami miododajnymi. Nie dostarczają miodu i nie mają żądeł, ale zapylają rośliny uprawne i kwiaty. Lubią kwiaty niebieskie oraz astry, bodziszki, koniczyny, tymianek, smagliczki, wiciokrzewy, konwalie, nagietki czy facelie. Pszczoły murarki zwabią rośliny kolorowo kwitnące i wabiące już wiosną, jak choćby krokusy.
Także trzmiele można przyciągnąć do ogrodu roślinami miododajnymi, takimi jak szałwie, żmijowce, nawłocie, słoneczniki dekoracyjne czy kocimiętka oraz chabry, malwy, naparstnica, pierwiosnki, niecierpki i miodunki.
Bzygi lubią kwiaty o silnym zapachu, bioróżnorodność, kwiaty z baldachimami, maki, nasturcje, nagietki i aksamitki.
Motyle zwabi budleja, cynie i rozchodniki okazałe. Liście pokrzyw są przysmakiem niektórych motyli. Lubią kwiaty żółte i purpurowe, ale nie białe, kwitnące od wiosny do jesieni dla zapewnienia pokarmu.
Sposób na zwabienie biedronek do ogrodu to spryskanie lekko słodką wodą raz w tygodniu roślin zaatakowanych przez mszyce lub na nie narażonych. Biedronki lubią bioróżnorodność i żywopłoty.
Złotooki zwabiają kwiaty o żółtym kolorze płatków oraz śliwa, aronia i jeżyna, jarzębina i róże.
Drapieżne chrząszcze można przyciągnąć do ogrodu usypując stertę liści, zielonej ściółki lub suchych łodyg i rozsypując kamienie, ponieważ pod nimi lubią mieszkać.
Skorki zwabią doniczki gliniane wypełnione wiórami, słomą lub liśćmi i zawieszone do góry nogami na drzewach owocowych.
Ważki przyciągnie oczko wodne z kamieniami obok do wylegiwania się.

Jak dbać o pożyteczne owady w ogrodzie?
Jak stworzyć ogród przyjazny pożytecznym owadom? Warto zadbać nie tylko o zwabienie owadów pożytecznych do ogrodu, ale również o odpowiednie warunki do bytowania. W sklepach można kupić coraz popularniejsze domki dla owadów, warto je stawiać w ustronnym miejscu. Ale można też samemu dbać o pożyteczne owady w ogrodzie.
Żeby zwabić owady pożyteczne i dbać o nie, najlepiej całkiem zrezygnować z chemicznych środków ochrony roślin lub stosować je rozważnie.
Większość owadów pożytecznych lubi miejsca dzikie, zarośnięte i nieuporządkowane oraz łąki kwiatowe. Warto taki kawałek dzikiej ziemi z roślinami zostawić. Owady potrzebują wody, przydadzą się poidełka lub oczko wodne. Dla szkodników można też zachować kilka chwastów.
Na zimę dobrze jest zostawić trochę wyżej skoszony trawnik, wiele owadów pożytecznych zimuje w wyższej trawie. Jak również w załamaniach kory, pod kamieniami i stertami liści zostawionych obok drzew. Niedokładnie sprzątnięty ogród przed zimą da schronienie wielu owadom pożytecznym. Najlepsze warunki dla pszczół miodnych to posadzenie takich roślin kwitnących, które będą kwitły przez cały sezon. Sprawdzi się jakieś miejsce, gdzie będą mogły się zagnieździć. Na przykład mały, drewniany domek z otworami oraz poidełko z wodą, tego potrzebują pszczoły w ogrodzie. Można zakupić również specjalne kokony. Podobne warunki bytowania owadów pożytecznych potrzebne są pszczołom dzikim,
Trzmiele do gniazdowania potrzebują dziupli, drzew, kwitnących nieużytków, nor krecich lub szczelin w deskach oraz konarach. Można im zawiesić drewniany domek z liśćmi.
Biedronki lubią przebywać w wyższej trawie. Zimują pośród drzew, najchętniej w pniach, załamaniach kory lub pod stertą liści. Trzeba uważać, żeby nie zniszczyć żółtych lub pomarańczowych jaj biedronki na liściach i łodygach oraz nie mylić ich z larwami stonki.
Długie nitki z owalnymi jajami przy koloni mszyc oznaczają, że wylęgną się larwy złotooka. Do zimowania można im zostawić papier falisty przy budynkach ogrodowych. Na zimę lubią też korę starych drzew lub altany.
Dobre warunki bytowania dla skorków to wilgotne miejsca, bytują też pod stertą liści lub suchych patyków i w korze drzew. Jak widać nie jest bardzo trudno zwabić pożyteczne owady do ogrodu, ale też dbać o nie. Odwdzięczą się nam za to brakiem szkodników oraz obfitymi plonami.