Przygotowanie ścian do malowania
Jeżeli zamierzasz zabrać się za pomalowanie ścian, musisz wiedzieć, że jest to proces, który składa się z kilku etapów. Każdy z nich ma niemały wpływ na rezultat, jakiego oczekujesz – czyli gładką i dokładnie pomalowaną powierzchnię. Wśród nich znajdują się czynności, jakie trzeba wykonać przed rozpoczęciem samego malowania.
W przypadku ściany, która będzie malowana pierwszy raz, sprawa jest trochę prostsza. Jest to często powierzchnia surowa i równa, a jedyne, co należy zrobić przed przystąpieniem do malowania, jest zagruntowanie jej. Jednak inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy do czynienia z powierzchnią pomalowaną już wcześniej, gdyż zadanie staje się trochę trudniejsze.
Przygotowanie ściany do malowania
Warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie malowanej powierzchni do malowania jest naprawdę ważne. Każda ściana z czasem ulega degradacji, powstają na niej różne uszkodzenia, pęknięcia, zabrudzenia czy rysy. Co więcej, sama farba z upływem czasu zaczyna się łuszczyć. Pomalowanie tak wyeksploatowanej powierzchni bez stosownej preparacji może doprowadzić do tego, że nowa warstwa farby będzie się łuszczyć i odpadać.
Jaki kolor na ścianę?
Wybierając kolory, którymi pomalujesz ściany, pamiętaj o następujących zasadach:
- jeśli chcesz odmienić proporcje wymiarów w węższym, dłuższym pomieszczeniu, ścianę najkrótszą możesz pomalować najciemniejszym kolorem;
- gdy malujesz ściany w pomieszczeniu różnymi kolorami, wszystkie powinny cechować się takim samym nasyceniem;
- aby optycznie zwiększyć pomieszczenie, wybierz cieplejsze, jaśniejszy kolory;
- gdy chcesz optycznie zmniejszyć pomieszczenie, pomaluj je chłodniejszymi, ciemnymi kolorami;
- połączenie matowych i połyskujących farb może wytworzyć ciekawy efekty trójwymiarowości;
- każde pomieszczenie powinno mieć swoją barwę dominującą; uzupełnienie jej więcej niż czterema kolorami może wywołać wrażenie chaosu;
Jaka farba do ścian?
Przy wyborze farby do ścian należy uwzględnić rodzaj podłoża oraz pożądany efekt. Większość rodzajów farb nadaje się do powierzchni, które będą malowane po raz pierwszy, takich jak na przykład cegła, beton, gips czy klasyczny tynk. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na etykiecie albo w karcie technicznej danej farby.
Rodzaje farb do ścian
Wśród farb przeznaczonych do użytku we wnętrzach znajdziemy przede wszystkim produkty wodorozcieńczalne, czyli:
- farby emulsyjne: rolę spoiwa ogrywają w nich żywice; są bardzo wydajne; należą do nich farby polioctanowe, akrylowe, lateksowe, winylowe, ceramiczne oraz akrylowo-lateksowe;
- farby z mineralnym spoiwem: dzielą się na cementowe i wapienne; nie cieszą się dużą popularnością.
Osobną grupą są farby specjalnego przeznaczenia. Pomagają uzyskać efekt dekoracyjny, zapewniają dobre krycie na problematycznych powierzchniach itd. Zaliczają się do nich m.in. farby dekoratorskie, strukturalne czy tablicowe.
A jak wygląda praktyka? Przykładowo, aby pomalować garaż, sypialnię czy biura, dobra będzie farba akrylowa. Gdy chcesz pomalować ściany w pralni, kuchni czy w łazience, lepiej użyj farby lateksowej. Z kolei do pomalowana korytarza lub przedpokoju odpowiednia będzie farba ceramiczna.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz