Słuch: badanie i leczenie
Problemy ze słuchem dotykają przede wszystkim seniorów. Szacuje się, że ok. 30% osób po 70. roku życia boryka się z częściową głuchotą, wśród osób, które ukończyły 80 lat, odsetek ten wynosi aż 80%.
W ostatnich latach obserwuje się ponadto rosnącą liczbę dzieci z rozmaitymi zaburzeniami słuchu. Zobacz, na czym polega badanie słuchu oraz co wziąć pod uwagę przy leczeniu i wyborze aparatu słuchowego.
Badanie słuchu
Badania słuchu dzielą się na subiektywne oraz obiektywne. Podczas subiektywnego badania słuchu pacjent powinien potwierdzić, czy słyszy różne dźwięki odtwarzane podczas badania.
Natomiast obiektywne badanie słuchu nie jest zależne od badanej osoby i polega na rejestrowaniu potencjału elektrycznego w pniu oraz korze mózgu, który pojawia się w wyniku oddziaływania bodźców akustycznych.
Obiektywne badanie słuchu znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku noworodków i umożliwia bardzo szybką diagnozę. Podczas subiektywnego badania słuchu wykorzystuje się próbę Webera (na przewodnictwo kostne obuuszne), próbę Rinne’a (na przewodnictwo powietrzne) oraz próbę Schwabacha (na przewodnictwo kostne jednouszne).
Zaburzenia słuchu
Niekiedy zaburzenia słuchu mogą wynikać z wad wrodzonych. Inne przyczyny to na przykład zaburzenia krążenia, urazy mechaniczne, urazy akustyczne, zatrucie lekami lub infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze.
Zaburzenia słuchu mogą dzielić się na wrodzone (prelingwalne) albo nabyte. Można je również podzielić ze względu na stopień ubytku słuchu: niedosłuch lekkiego stopnia (21-40 dB), niedosłuch średniego stopnia (41-70 dB), niedosłuch znacznego sopnia (71-90 dB) oraz niedosłuch głębokiego stopnia (powyżej 91 dB).
Inna klasyfikacja uwzględnia lokalizację zaburzeń słuchu i dzieli się na 3 rodzaje. Pierwsza to niedosłuch przewodzeniowy, który powstaje w wyniku uszkodzenia zewnętrznego przewodu słuchowego, błony bębenkowej lub łańcucha kosteczek słuchowych. Osoby z tym rodzajem niedosłuchu mają problemy ze słyszeniem niskich dźwięków i narzekają na szumy uszne.
Drugi rodzaj to niedosłuch czuciowo-nerwowy (zwany też niedosłuchem odbiorczym). Jest spowodowany uszkodzeniem komórek słuchowych ślimaka i objawia się szumami usznymi oraz tym, że lepiej słyszy się np. pukanie do drzwi, niż dźwięk dzwonka.
Trzeci rodzaj zaburzeń słuchu to niedosłuch mieszany, czyli równoległe uszkodzenie ucha środkowego i wewnętrznego.
Jak wybrać aparat słuchowy?
Szukając dla siebie aparatu słuchowego, znajdziesz modele różniące się między sobą sposobem umieszczania ich w uchu, rozmiarem oraz wygląd. Różnią się również stopniem zaawansowania technicznego.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki aparat słuchowy wybrać, musisz uwzględnić rodzaj oraz stopień ubytku słuchu, budowę swoich uszu oraz swoje indywidualne preferencje. Podczas poszukiwań natrafisz na wewnątrzuszne i zauszne aparaty słuchowe.
Ten pierwszy rodzaj jest przeznaczony dla osób z lekkim niedosłuchem, natomiast aparaty zauszne spisują się nawet w przypadku dużych ubytków słuchu.
Dobry aparat słuchowy powinien oferować automatyczne oczyszczanie sygnału mowy z wszelkich szumów i zakłóceń, wyciszanie dźwięków otoczenia oraz – opcjonalnie – wzmocnienie dźwięków o niskich częstotliwościach.
Przed zakupem najlepiej jest przetestować kilka różnych modeli. W przypadku aparatów słuchowych indywidualne dopasowanie jest bardzo istotne.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz