- nowość
Domek narzędziowy z drewna - najczęściej zadawane pytania
Zadbany ogród wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych, a co z tym związane potrzebne są narzędzia ogrodowe. Drewniany domek narzędziowy świetnie się sprawdzi na ich przechowywanie.
Drewniany domek narzędziowy
Duże czy małe ogrody, żeby dobrze się prezentowały, muszą być pielęgnowane. Przycinanie, pielenie, wygrabianie, kopanie, grabienie, koszenie trawy czy podlewanie – każda z tych czynności wiąże się z posiadaniem narzędzi oraz akcesoriów ogrodowych. Jednak żeby ogród wyglądał estetycznie, potrzebne jest również miejsce na ich przechowywanie.
Domek narzędziowy z drewna to idealna propozycja. Pozwoli wygodnie schować wszystkie narzędzia ogrodowe. Dodatkowo ładne, drewniane domki są ozdobnym elementem w aranżacji ogrodu, a wszystkie narzędzia będą zawsze pod ręką i w jednym miejscu. To ekologiczny i naturalny oraz praktyczny dodatek do ogrodu o dużych walorach estetycznych.

Najpopularniejsze pytania o domki narzędziowe
Domki narzędziowe warto dopasować zarówno do potrzeb, jak i do otoczenia. Zależnie od wielkości i ogrodu i domku, pomieszczą drobne narzędzia ogrodowe, grabie, łopaty czy konewki, kosiarkę i rower, a nawet meble ogrodowe. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od metalowych i plastikowych, domki narzędziowe z drewna zapewniają lepszą izolację termiczną.
Ile kosztuje drewniany domek narzędziowy?
Domki narzędziowe z drewna wykonywane są z płyt drewnianych, pali oraz desek z różnego gatunku drewna. Mają też różną elewację, różną wielkość, ilość elementów dodatkowych oraz okien. Te wszystkie aspekty wpływają na ostateczną cenę domku narzędziowego z drewna.
Ile metrów od granicy działki można postawić domek narzędziowy?
Domek narzędziowy z drewna nie ma trwałego związania z gruntem. Dzięki temu można go ustawić w każdym, wygodnym miejscu. Według rozporządzenia, w jednorodzinnej zabudowie domki narzędziowe o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości do 3 m można ustawiać przy granicy lub w odległości co najmniej 1,5 m ścianą bez drzwi i okien. Domki na narzędzia o powierzchni do 35 m2 zasadniczo nie wymagają pozwolenia.
Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy?
Drewniany domek na narzędzia można postawić na płycie czy wylewce z betonu lub kostce brukowej. W pozostałych przypadkach grunt trzeba dobrze wyrównać. Domek narzędziowy można też postawić na stopach lub bloczkach betonowych.
Podłogę wymieść oraz wyczyścić z zanieczyszczeń i piasku. Można uszczelnić ramę okna domku na narzędzia, żeby szyby nie wilgotniały. Przy okazji warto sprawdzić stan dachu i pokrycia, czy nie ma zniszczeń lub zawilgoceń. Odpowiednio dobrany, zadbany i zabezpieczony domek narzędziowy z drewna posłuży latami. Nie tylko pomieści wszystkie narzędzia ogrodowe, ale będzie estetycznym elementem aranżacji ogrodu.
Jesienią najlepiej usuwać z dachu domku narzędziowego liście, mogą gromadzić wilgoć i pleśń. Raz w roku dobrze jest opróżnić domek narzędziowy z zwartości, przy okazji sprawdzając czy wszystko jest potrzebne.
Jak zamontować domek narzędziowy z drewna?
Domki na narzędzia z drewna zwykle są w miarę proste w montażu. Wiele zależy od tego, z jakich oraz ilu elementów są złożone. Jednak żeby samodzielnie zamontować domek narzędziowy, potrzeba trochę umiejętności przeciętnego majsterkowicza, najlepiej montować go w dwie osoby. Małe domki warto przytwierdzić do podłoża kołkami rozporowymi lub kotwami. Duże domki z drewna są ciężkie i nie potrzeba ich przytwierdzać.
Wygodnym rozwiązaniem jest kupno gotowego domku prosto do postawienia. Można też wybrać firmę, która produkuje, dostarcza i montuje domki narzędziowe z drewna.
Jak dbać o domek narzędziowy z drewna
Jeśli producent nie zabezpieczył domku narzędziowego z drewna olejem ochronnym, który chroni kilka lat, trzeba drewno zabezpieczyć. Konserwację należy powtarzać w razie potrzeby, zależnie od zaleceń producenta impregnatu. Można wybrać impregnat do konkretnego drewna bezbarwny lub kryjący kolorem, a nawet zastosować kilka kolorów. Uchroni przed różnymi warunkami atmosferycznymi oraz przed grzybami. Impregnaty do drewna nakłada się na oczyszczoną i suchą powierzchnię pędzlem. Przedtem wszelkie dziury należy wypełnić masą szpachlową. Przeważnie potrzeba nałożyć dwie warstwy impregnatu. Odpowiednio nałożony wnika w drewno, tworząc zabezpieczającą powłokę.
Z jakiego drewna domek narzędziowy?
Domki na narzędzia najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego lub ze świerku. Najlepiej, jeśli jest to drewno klejone. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy wkręty i gwoździe w konstrukcji się nie poluzowały oraz naprawić ewentualne usterki. Zawiasy dobrze jest czasem posmarować specjalnym preparatem.
Jak rozplanować domek narzędziowy?
Wybierając domek narzędziowy z drewna warto zadbać o odpowiednią ilość półek na narzędzia i akcesoria ogrodowe. Sprawdzą się też różne wieszaki i mocowania na ściankach oraz przestrzeń na postawienie kosiarki czy węża ogrodowego.