Szum w uszach: przyczyny, objawy, skutki
Problem z szumami usznymi można zaliczyć do przypadłości akustycznych, których nie powodują dźwięki otoczenia. Nie wpływa na kondycję ludzkiego słuchu i nie sprawia że jest gorszy. Szumy są słyszane przez osobę, która boryka się z tą dolegliwością.
Trzeba zaznaczyć, że jest ona dość uciążliwa, ponieważ powoduje problemy z codziennym funkcjonowaniem i zasypianiem. Kłopot z szumami usznymi może rozwinąć się do tego poziomu, że doprowadzają do poważnego zakłócenia życia zawodowego i osobistego.Bywa, że rodzina i przyjaciele uważają, że osoba narzekająca na szumy uszne cierpi na zaburzenia natury psychicznej.
Skutki szumów usznych
Codzienne słyszenie szumów usznych przez dłuższy okres sprawia, że osoba chora staje się bardzo rozdrażniona, ma duże problemy z koncentracją, cierpi na znacznie obniżony nastrój, a nawet – w najdrastyczniejszych przypadkach – choruje na depresję i ma myśli samobójcze. Do tego dochodzi bezsenność, która także prowadzi do przemęczenia i wyczerpania psychofizycznego.
Szum w uszach - przyczyny
Szumy uszne mogą mieć dużo przyczyn. Zdecydowana większość z nich jest związana z degradacją wewnątrz ślimaka – czyli elementu ucha środkowego. Z drugiej jednak strony znaczny odsetek przypadków ma nieznaną etiologię. Wśród często wymienianych powodów szumów usznych wymienia się:
- proces starzenia się słuchu, zaczynające się u osób po 60. roku życia,
- stany zapalne ucha wewnętrznego oraz środkowego,
- nadciśnienie tętnicze,
- urazy czaszki,
- narażenie (jednorazowe albo długotrwałe) na bardzo silne bodźce dźwiękowe, takie jak praca w hałaśliwym środowisku lub regularne słuchanie głośnej muzyki używając słuchawek dousznych,
- nerwiak nerwu słuchowego,
- choroba Méniere’a,
- zażywanie leków ototoksycznych (m.in. kwas acetylosalicylowy).
Przykłady zaburzeń towarzyszących szumom usznym
Często szumy uszne są spowodowane nadczynnością tarczycy. W takim przypadku układ krwionośny pracuje intensywniej niż zwykle, ponieważ jest pobudzony przez nadmierną ilość hormonów. Powoduje to wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie tętna (tzw. krążenie hiperkinetyczne). Przy skroniach przepływają wówczas większe ilości krwi, co prowadzi do tego, że chory słyszy dzwonienie lub szumy w uszach.
Chorzy na miażdżycę również mogą słyszeć szum w uszach. Choroba ta powoduje, że ścianki tętnic zarastają tzw. blaszką miażdżycową, co sprawia, że krew krąży z dużo większą siłą niż u zdrowych osób. Szumy uszne - podobnie jak w przypadku nadczynności tarczycy – są słyszalne z powodu intensywnego krążenia krwi w okolicach skroni.
Osoby borykające się z długotrwałym stresem także narzekają na szumy uszne. Słychać je zazwyczaj wieczorem i są powodem trudności z zasypianiem. Zaleca się wyeliminowanie przyczyn stresu oraz ograniczenie ilości wypijanej kawy, zwłaszcza po południu.
Szumy w uszach może też powodować regularne narażenie na hałas, na przykład poprzez głośne słuchanie muzyki przez słuchawki lub pracę w głośnym środowisku. Prowadzi to podrażnienia, a niekiedy uszkodzenia nerwów słuchowych.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz