Zbyt niska wilgotność powietrza - jak wpływa na nasze zdrowie?
Oczyszczanie oraz nawilżanie powietrza to czynności, o których powinno się pamiętać przez cały rok. Jest to bardzo ważne, z tego względu, że optymalny poziom wilgotności i czyste powietrze pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. O suchym powietrzu mówimy wtedy, gdy jego wilgotność wynosi mniej niż 40%. Jeśli taki stan powietrza utrzymuje się za długo może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.
Osoby przebywające w pokoju z tak małą wilgotnością narażone są na wiele niebezpieczeństw, między innymi na: infekcje górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa, problemy ze snem, problemy z pamięcią, koncentracją, nadmierne przesuszenie włosów, a także skóry i paznokci. Jak więc sprawdzić wilgotność? Jak skutecznie nawilżyć powietrze w pokoju i pozostałych pomieszczeniach?
Jak sprawdzić wilgotność i jak często to robić?
Do sprawdzenie wilgotności powietrza w pokoju służy takie przyrządzenie jak higrometr. Warto korzystać z niego systematycznie, aby nie narażać się na przykre konsekwencje niskiej wilgotności powietrza. Najszybszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem nawilżania powietrza w lecie jest wyposażenie się w profesjonalny nawilżacz powietrza. Istnieją nawilżacze tradycyjne i ultradźwiękowe.
Tradycyjny pod wpływem ciśnienia wyrzuca ciepłą parę wodną, natomiast drugi z wymienionych rozpyla wodę w postaci mgiełki, która jest niewidoczna. Jeśli ktoś nie chciałby wydawać pieniędzy na nawilżacze to jest kilka innych sposobów.
Jak nawilżyć powietrze w pokoju?
Jeden z nich polega na tym, aby na włączonych kaloryferach zawiesić mokre, lecz solidnie odsączone z wody ręczniki, które bardzo szybko będą uwalniać wilgoć we wnętrzu. Działanie będzie odczuwalne już po kilkunastu minutach. Jeśli chodzi o grzejniki, czy kaloryfery w pokoju to bardzo dobrze od lat sprawdzają się specjalne nawilżacze powietrza wyposażone w uchwyty do przyczepienia.
Bardzo często wykonane są z ceramiki, ale znaleźć można także gliniane, które oddają wilgotność poprzez swoje ścianki. Takie nawilżacze dostępne są w wielu kolorach i kształtach, pełnią także funkcję ozdobną. Odpowiadając na pytanie: jak nawilżyć powietrze w pokoju, warto jeszcze wspomnieć o roślinach, które są bardzo pomocne w walce z suchym powietrzem.
Kwiaty, dużo kwiatów!
Warto kupić kilka kwiatów doniczkowych z rozłożystymi liśćmi, które można często podlewać. Nie dość, że kwiaty pięknie ozdobią mieszkanie, to jeszcze znaczenie podniosą wilgotność powietrza w pokoju. Po kąpieli warto otworzyć drzwi od łazienki, najbardziej wilgotnym miejscem w mieszkaniu jest właśnie łazienka, zbiera się tam dużo pary, trzeba zatem pozwolić, aby wydostała się do innych pomieszczeń i tym samym podniosła trochę wilgotność w pokojach.
Sposobów jest wiele, warto się do nich stosować, aby uniknąć problemu ze zdrowiem, powietrze które nas otacza jest dla nas bardzo ważne.
Zostaw komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz