
Tołma – gołąbki po gruzińsku
2025-03-06
Majonezowa babka wielkanocna
2025-03-27Kopytka to popularne oraz uniwersalne kluski. Od dawana i często goszczą na polskich stołach. Podaje się je zamiast ziemniaków z mięsem, a także z gulaszem i różnymi sosami. Z samą bułką tartą są świetnym pomysłem na szybki obiad. Często bywają też zasmażane na patelni i podawane z cebulką oraz skwarkami. Na słodko polewa się je roztopionym masłem i posypuje cukrem z cynamonem.
To proste w przygotowaniu, tanie oraz syte kluski z ugotowanych i rozgniecionych ziemniaków, mąki oraz jajka. Z zagniecionego z nich, gładkiego ciasta roluje się wałki, z których odcina się pod skosem kawałki, małe prostokąty, a bardziej romby i gotuje w wodzie. Większość gospodyń pewnie ma swoje sprawdzone receptury, ale czasem pojawia się pytanie, jak zrobić kopytka? Chodzi głównie o to, żeby były miękkie, czyli konkretnie o ciasto. Powinno być lekkie, ale jednocześnie na tyle twarde, żeby się nie rozpadało. Co jest kluczem? Dwie rzeczy. Rodzaj ziemniaków oraz ilość w proporcji do nich mąki. Przedstawiamy przepis na kopytka i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby były miękkie.
Czym są kopytka?
Kopytka idealnie wpisują się w korzenie kuchni polskiej, zwłaszcza wiejskiej. W proste bieda-potrawy z tanich, podstawowych i dostępnych składników. To tradycyjne danie naszej kuchni jest również popularne w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Mówi się też, że są podobne do włoskich gnocchi, albo odwrotnie, włoskie do naszych. A sam kształt ma przypominać końskie kopyta, stąd ich nazwa. Choć może pochodzić od tego, że robi się je łatwo i szybko, czyli potocznie mówiąc „z kopyta”. W gwarze poznańskiej nazywają się szagówki od ukośnego krojenia „na szagę”. Być może pochodzą z Wielkopolski, która słynie z zamiłowania do ziemniaków, zwanych tam „pyrami”. Są zresztą popularne w zachodniej i centralnej Polsce. Na wschodzie dominują podobne w przygotowaniu ziemniaczane paluszki w formie wałeczków.
Jak zrobić kopytka, żeby były miękkie?
Wbrew pozorom, zrobienie kopytek nie jest takie łatwe. Ciasto ma tendencję do rozpadania się lub sklejania. Sekretem idealnej konsystencji i miękkich kopytek są wspomniane dwa czynniki, czyli proporcje mąki i ziemniaków. Im mniej mąki, tym są delikatniejsze. Jej nadmiar może sprawić, że będą twarde. Jednak ilość w dużej mierze zależy od rodzaju ziemniaków. Do kleistych o małej zawartości skrobi trzeba dać więcej mąki. Podobnie, jeśli są za bardzo miękkie. Dlatego, żeby zrobić miękkie kopytka, warto wybrać odpowiednie ziemniaki. Od nich zresztą zależy też kolor klusek, lekko żółty lub jasny.
Jakie ziemniaki do kopytek?
Wyróżnia się trzy typy ziemniaków:
A – sałatkowe z najmniejszą ilością skrobi,
B – ogólnoużytkowe,
C – mączyste, polecane są do klusek i kopytek.
Występują też mieszane typy AB i BC.
Najlepsze ziemniaki do kopytek polecane przez ekspertów to odmiany z jak największą ilością skrobi, czyli typ C. Maja jasny miąższ i po ugotowaniu się rozpadają, więc łatwo je formować. Co ważne, ciasto powinno się wyrobić szybko, bo ziemniaki oddają zgromadzoną wodę, co sprawia, że trzeba dodać więcej mąki. Dlatego istotne może być dobre ich „osuszenie” po ugotowaniu. Po odcedzeniu wody można na chwilę zostawić jeszcze garnek z ziemniakami na małym gazie, co pomoże odparować resztki wody. I jeszcze ciepłe utłuc.
Ziemniaki mogą być też dobrze wystudzone, więc także ugotowane wcześniej. Kopytka zresztą są sposobem na wykorzystanie ugotowanych ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia. Dobrze jednak, żeby wtedy zmielić je w maszynce, zimne trudniej przepuścić przez praskę.
Domowe kopytka
Kategoria: domowe kopytka, kopytka, ziemniaki, obiad, domowy obiad, kolacja, przepisyStopień trudności łatwy5
porcje1
godzina15
minutSkładniki
1 kg ugotowanych ziemniaków (najlepiej mączyste)
200 g mąki pszennej
1 jajko
łyżeczka soli
Przygotowanie
- Ziemniaki obierz, umyj i ugotuj.
- Jeszcze ciepłe przepuść przez praskę lub maszynkę i odstaw do wystudzenia.
- Dodaj mąkę, sól i jajko, we wglębienie na środku wbij jajko.
- Wyrabiaj ciasto, powinno być gładkie oraz plastyczne i bez grudek.
- Podziel ciasto na 4 części i rozwałkuj dłońmi na podsypanym mąką blacie rulony grubości około 2 cm.
- Szerokim nożem spłaszcz rulon i oprósz go mąką.
- Odcinaj ukosem kluski długości około 1,5 cm.
- Wrzucaj kopytka do gotującej się, osolonej wody i gotuj około 2 minuty od wypłynięcia.
- Wyłów łyżką cedzakową i wykładaj na talerz.
Uwagi
- Możesz dodać do wody odrobinę oleju, żeby kluski się nie sklejały. Jednak i tak w czasie gotowania drewnianą łyżką delikatnie przemieszaj wodę, żeby sprawdzać, czy nie przykleiły się do dna. Zależnie od wielkości garnka i ilości wody, wrzucaj kluski partiami.
- Do ziemniaków typu C należą odmiany: Bryza, Ibis, Gustaw, Grot, Centa, Bzura i Tajfun. Im starszy ziemniak, tym lepszy do kopytek. Jeśli jednak masz młode, dodaj do ciasta trochę mąki ziemniaczanej.