food track

Chcesz wiedzieć, jak wygląda polski street food od podszewki? Szukasz inspiracji w kuchni albo chciałbyś spróbować dań, które są najbardziej popularne na food truckowych zlotach? Chciałbyś dowiedzieć się więcej o historii food trucków w Polsce? Sięgnij po tę książkę i dowiedz się wszystkiego o polskim street foodzie od ludzi, którzy współtworzą mobilną gastronomię w naszym kraju. Ta wyjątkowa książka opisuje historię 57 karmiących samochodów i prezentuje najbardziej znane miejsca w Polsce, gdzie food trucki można znaleźć. Dodatkowo zamieszczonych zostało 21 sprawdzonych przepisów na najbardziej popularne dania kuchni ulicznej. Książka jest rekomendowana przez Tomasza Jakubiaka, Martę Stachera z Żarcia Na Kółkach oraz Michała Skoczka ze Street Food Polska.

Książka:

✅ Autor Tymoszuk Jacek

✅ Wydawnictwa Concrete

✅ 342 Strony

✅ Twarda oprawa

✅ 57 wywiadów z właścicielami food trucków

✅ 7 opisanych miast a w nich miejsc oraz imprez z food truckami

✅ Słowniczek

✅ Indeks trucków oraz potraw

Food Trucki - Pasja na kółkach

Model: FOODTRUCKK

48,00 zł

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 48,00 zł
Czas wysyłki 48h (dni rob.)
Koszt wysyłki: 12,90zł

Historia obwoźnej gastronomii w Polsce oraz karmienia ludzi na ulicy sięga wielu lat wstecz. W latach przedwojennych na straganach, targowiskach i jarmarkach działały wozy oraz stoiska serwujące zupy, grillowane kiełbaski, podroby, kaszanki, pierogi i ziemniaczane pyzy podawane ze słoików — te przetrwały do współczesnych czasów, choćby na straganach przy Bazarze Różyckiego w Warszawie. Te pierwsze mobilne stoiska nazywano „lotnymi” — wzięło się to z tego względu, że można było je rozłożyć w dowolnym miejscu i szybko zwinąć w razie kontroli policji sanitarnej.

Można uznać, że pierwszymi food truckami były przenośne wózki i wozy konne, z których podawano głównie zupy. W okresie międzywojennym na ulicach Wolnego Miasta Gdańska działały kawowozy zaaranżowane w dawnych pojazdach wojskowych nabytych przez lokalną administrację. Serwowano z nich zarówno ciepłe napoje, takie jak kawa i kakao, oraz proste jedzenie — serdelki czy ciasta. Według gazety „Zoppoter Zeitung” kawowozy te działały już w 1921 r. i miały być tańszą alternatywą dla kawiarni i restauracji.

Wynalezienie silnika parowego i skonstruowanie pierwszych ciężarówek zmieniło oblicze transportu. Podczas II wojny światowej funkcjonowały wojskowe kuchnie polowe karmiące armię i cywili, serwując im ciepłe napoje i jedzenie z ciężarówek oraz przyczep. Liczyła się mobilność i możliwość szybkiego dotarcia do miejsc, gdzie była potrzebna żywność, oraz równie szybkiego sposobu ewakuowania się w razie niebezpieczeństwa.

W Wielkiej Brytanii Czerwony Krzyż oraz Ministry of Food, czyli specjalny urząd w dziale administracji państwowej, który odpowiadał za racjonowanie żywności w okresie wojny, korzystały z wojskowych ciężarówek. Już wtedy przerabiano samochody dostawcze w ten sam sposób, w jaki dzisiaj postępuje się przy zabudowach gastronomicznych, czyli wycinając w boku zabudowy ciężarówki okienko wydawcze. Polsko-amerykański oddział YMCA również używał takich aut, pomagając aliantom w czasie II wojny światowej. Z kolei przyczepy z kociołkiem opalanym drewnem serwujące zupy, takie jak m.in. grochówka, to przykład mobilnej kuchni polowej, która w praktycznie niezmienionej formie przetrwała do dzisiaj i można ją czasami spotkać na niektórych imprezach plenerowych.

W Polsce pierwsze samochody sprzedające jedzenie zaczęły się pojawiać już za czasów komuny. Na pochodach pierwszomajowych stały ciężarówki sprzedające jedzenie, napoje oraz papierosy. Były to mobilne stoiska państwowych sklepów Społem. Dopiero w połowie lat 60. XX w. gospodarka stała się bardziej liberalna i zaczęły powstawać pierwsze prywatne mobilne biznesy. Jednymi z pierwszych takich barów na kółkach były przerabiane specjalnie pod gastronomię autobusy, które z czasem nazwano barobusami.

Spis treści:

✅ 7 Wstęp

✅ 10 Historia food trucków

✅ 26 Trójmiasto

✅ 66 Poznań

✅ 90 Warszawa

✅ 152 Łódź 180 Wrocław

✅ 196 Katowice

✅ 216 Kraków

✅ 252 Inne miasta

✅ 289 Przepisy

✅ 332 Słowniczek

✅ 340 Indeks trucków

✅ 341 Indeks przepisów

✅ 344 Podziękowania

Szczegóły produktu

FOODTRUCKK

Szybkie porównanie

Produkt
food track Food Trucki - Pasja na kółkach Pojemnik na jajka Eggs To Go organic 3179670 Pojemnik na jajka Eggs To Go organic 3179670 Puszka na herbatę 150g Bella Red BE8282119 Puszka na herbatę 150g Bella Red BE8282119
Dostępność
Cena
48,00 zł
34,99 zł
34,99 zł
Możliwość mycia w zmywarce
TAK NIE
Wykonanie
stal nierdzewna
Wymiary
27,7x11,8x7,3 cm
Funkcje
przechowywanie
Kolor
czerwony
Pojemność
150 g
Możliwość użycia w kuchence mikrofalowej
NIE NIE
Materiał
tworzywo sztuczne
5 / 5
rating
(1 opini)
Filtruj recenzje
(1)
(0)
(0)
(0)
(0)
(0)
Zresetuj
Wojt
rating
2021-04-15
5
Super książka
Bardzo ładnie wydana książka z wieloma ciekawostkami o polskich food truckach. Ładne zdjęcia, ciekawe wywiady i przepisy. Zdecydowanie polecam!