Aktywne filtry
Filtruj według
Cena
-
39,00 zł - 50,00 zł
Kubki i butelki termiczne, termosy
Jaki wybrać kubek termiczny?
Kubki termiczne to bardzo przydatne akcesoria, kiedy chcemy zabrać ze sobą na wynos kawę lub ciepłą herbatę. Sprawdzają się w samochodzie, komunikacji miejskiej, w pracy i szkole, na spacerze i wycieczce. Zależnie od tego gdzie chcemy użytkować kubek termiczny, warto wybrać najbardziej odpowiedni. Gdy korzystamy z niego w różnej formie, lepiej postawić na bardziej uniwersalny.
Jaki kubek termiczny najlepiej kupić? Z pozoru wydaje się, że jak najbardziej pojemny, W praktyce jednak bardziej poręczne i wygodne są kubki mieszczące jedną filiżankę kawy. Niemniej na rynku dostępne są kubki termiczne o różnej pojemności, od 250-300 ml do 700 ml. Wydaje się, że zależnie od potrzeb dobrze wybierać kubek do 500 ml. Na większą ilość lepiej może sprawdzić się termos.
Liczy się materiał wykonania, który jak najdłużej utrzyma ciepło. Najlepsze są kubki termiczne ze stali. Kubek z tworzywa sztucznego utrzyma ciepło, jeśli będzie dobrej jakości. Wiele zależy od tego, na jak długo potrzebujemy utrzymać napój ciepły. Ważne też, żeby kubek termiczny był szczelny oraz żeby wygodnie się z niego piło napoje. Przydatne jest gdy kubek bez zakrętki mieści się w domowym ekspresie do kawy.
Co lepsze kubek termiczny czy butelka termiczna?
Kubki i butelki termiczne mają za zadanie utrzymywać ciepłą lub zimną temperaturę napojów. Sprawdzają się podczas jazdy samochodem, na spacerze i wycieczce, w szkole i pracy, podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu. Co wybrać butelkę czy kubek termiczny? Podstawowym kryterium jest to, jak długo potrzebujemy utrzymać temperaturę napojów. Butelki cechują się zwykle lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Choć nowoczesne kubki termiczne wiele im nie ustępują.
Jednak wciąż pozostaje pytanie butelka czy kubek termiczny? W praktyce na wycieczki, podczas ćwiczeń, do szkoły i przede wszystkim do utrzymania temperatury napojów chłodnych, praktyczniejsze są butelki termiczne. Kubki termiczne lepiej sprawdzają się do przenoszenia kawy w samochodzie, w biurze i na niedługim spacerze.
Wybierając między kubkiem a butelką termiczną, warto więc pomyśleć jak i gdzie chcemy je użytkować. Kubki są wygodniejsze, gdy potrzebujemy korzystać z nich częściej. Specjalny system zamykania sprawia, że można sięgnąć po łyk napoju bez otwierania lub odkręcania kubka. Butelki termiczne z kolei zwykle są zakręcane, a zakrętka służy do picia napoju. Dzięki uszczelce zapewniają większą szczelność, jednak odkręcenie butelki wymaga więcej czasu i czasem może być niewygodne. Są jednak praktyczniejsze niż duże termosy.
Butelka czy kubek termiczny – parametry
Kubki i butelki termiczne różnią się wyglądem, pojemnością, materiałami wykonania i funkcjonalnością.
Kształt butelek i kubków termicznych
Do samochodu sprawdzą się smukłe kubki, mieszczące się w specjalnym uchwycie. Tak jak do bocznej kieszeni plecaka, dla łatwego wkładania i wyciągania. Tu nie poleca się kubków z uchem.
Pojemność butelek i kubków termicznych
Do kawy z ekspresu wystarczą kubki o pojemności około 300 ml, mieszczące się w ekspresie. Dla większej ilości kawy i herbaty można wybrać kubki pół litrowe. Butelki termiczne mieszczą często więcej napoju, są idealne na dłuższe wycieczki.
Izolacja termiczna
Specjalna konstrukcja izoluje napoje od temperatury zewnętrznej. Izolacja w kubkach to lekka pianka lub wkład z neoprenu. Lepszą izolację w kubkach i butelkach termicznych, także w podstawie, zapewnia warstwa izolująca pomiędzy ściankami zewnętrzną i wewnętrzną. Najlepsze są kubki i butelki ze stali, z warstwą próżniową. Wygodne jest w tym przypadku to, że warstwa zewnętrzna się nie nagrzewa.
Sposób zamykania
Kubki termiczne mogą mieć klapkę z otworem do picia. Dla przenoszonych kubków lepsze jest ręczne zamknięcie z uszczelnioną zatyczką do otworu. Automatycznie zamykane kubki z przyciskiem do odblokowania są najpraktyczniejsze do przenoszenia. Butelki termiczne mają zwykle zakrętkę, która chroni przed wylaniem napoju przy przenoszeniu i służy do napicia się.
Jaki kubek termiczny wybrać dla dziecka?
Kubek termiczny uczy dzieci częstego picia, a ich nawadnianie jest ważne szczególnie jesienią i zimą. Jest świetną i poręczniejszą alternatywą dla termosu do szkoły, na podróże i wycieczki.
Najlepszy kubek termiczny dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Materiał wykonania musi być przeznaczony do kontaktu z żywnością, taka jest stal nierdzewna oraz tworzywo sztuczne nie zawierające szkodliwego Bisfenolu A. Najlepsza jest ceramiczna powłoka w środku, żeby napoje nie miały metalicznego posmaku w przypadku stali.
Istotny jest czas utrzymania przez kubek temperatury napoju, zależnie na jak długo ma wystarczyć. Liczy się też wielkość kubka. Kubki dla młodszych dzieci są zwykle mniejsze, mają poręczny uchwyt i specjalny ustnik. Dla maluchów wystarczy pojemność około 300 ml. Dla starszych dzieci można wybrać kubek termiczny bez uchwytów, o pojemności 500 ml.
Ważne, żeby był prosty w użytkowaniu, żeby dziecko sobie poradziło. Antypoślizgowa powłoka zewnętrzna ułatwi trzymanie. Tu liczy się też ergonomiczny kształt. Zamknięcie powinno mieć silikonową uszczelkę, żeby w plecaku nic się nie wylało. W przypadku dzieci ważny jest atrakcyjny wygląd. Liczą się ciekawe kształty, kolory i wzory.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kubka termicznego?
Kubki termiczne sprawdzają się w różnych miejscach i sytuacjach. W podróży samochodem, na spacerze, w pracy i szkole czy na wycieczce. Myśląc jaki kubek termiczny wybrać, warto zwrócić uwagę na poniższe kryteria:
- Pojemność – do wyboru kubki od 250 do 700 ml. Mniejsze są zwykle bardziej poręczne i zmieszczą jedną filiżankę kawy.
- Materiał wykonania – są kubki z tworzywa sztucznego, szklane i ze stali. Żeby kubek z tworzywa dobrze utrzymał ciepło, musi być dobrej jakości. Utrzymują ciepło od 2 do 6, a nawet 10 godzin.
- Szczelność – kubek termiczny musi mieć szczelną zakrętkę, żeby go przewozić i przenosić bez wylania się napoju.
- Wygoda – liczy się łatwe trzymanie kubka w dłoni oraz wygoda picia napojów.
- Wysokość – jeśli planujemy nalewać kawę bezpośrednio z ekspresu, ważne żeby kubek termiczny bez zakrętki się do niego zmieścił.