Aktywne filtry
Filtruj według
Marka
Cena
-
19,00 zł - 700,00 zł
Obszar działania
- -100zł
- -100,00 zł
- wyprzedaż
- -110zł
- -110,00 zł
- wyprzedaż
- -50zł
- -50,00 zł
- wyprzedaż
- -60zł
- -60,00 zł
- wyprzedaż
- -20zł
- -20,00 zł
- Obecnie brak na stanie
- wyprzedaż
- Obecnie brak na stanie
Ogród
Jak bronić się przed komarami - domowe sposoby?
Wyjątkowo małe i niepozorne komary mogą skutecznie uprzykrzyć przebywanie w ogrodzie czy spanie w nocy. Już samo brzęczenie jest uciążliwe, a ukąszenie oznacza swędzące bąble. Jakie są domowe sposoby żeby bronić się przed komarami? Najskuteczniejszy sposób na komary w domu to siatki w oknach, chroniące przed dostaniem się ich do środka. Na dworze najlepszy, domowy sposób na komary to rośliny odstraszające. Są gatunki roślin, które mają charakterystyczny zapach, którego komary nie lubią i nie pojawiają się w ich pobliżu. Są to lawenda, kocimiętka, mięta oraz bazylia, geranium, wrotycz i koper włoski. Bardzo skuteczny jest również Plectranthus zwany komarzycą. Ma silne i aromatyczne olejki eteryczne, które skutecznie zniechęcają komary. Inne rośliny zwalczające komary to kokornak i rosiczka, które intensywnym zapachem zwabiają je i zjadają.
Jak bronić się przed komarami? Rośliny odstraszające komary można posadzić w całym ogrodzie, żeby chroniły przy pracach ogrodowych. Warto je także posadzić w pobliżu tarasów i altan. W domu i na balkonie, rośliny odstraszające komary można posadzić w doniczkach.
Domowe sposoby na komary to także naturalne olejki na komary. Są to olejek eukaliptusowy, cytrynowy, waniliowy, goździkowy, z drzewa herbacianego i paczuli ylang ylang.
Komary lubią miejsca zacienione i wilgotne, warto unikać tworzenia takich stref w ogrodzie. Dobrze też wszelkie miejsca z wodą bezodpływową zakrywać. Problemem są oczka wodne, bo komary w wodzie stojącej składają jaja. Sposobem na to są ryby, które zjadają larwy komarów.
Jak się bronić przed owadami?
Najskuteczniejsza ochrona przed owadami w domu to siatki i moskitiery. Poza tym także na dwór są repelenty, specjalne spraye, kremy i rośliny odstraszające, świeczki, plastry i opaski przeciw owadom. Jak bronić się przed owadami w skuteczny sposób?
Kremy i spraye odstraszające owady zawierają substancje, których zapach jest dla owadów nieprzyjemny, a dla ludzi nieszkodliwy. Najlepsze są te z naturalnymi olejkami eterycznymi, choć działają tylko kilka godzin.
Opaski i plastry przeciw owadom zawierają głównie olejki eteryczne. Nakleja się je na ciało lub zakłada na rękę albo nogę. To dobre rozwiązanie dla dzieci, także w formie opaski przy łóżeczku lub w wózku.
Kadzidełka i świeczki odstraszające owady sprawdzą się na tarasie i balkonie od 2 do 15 metrów. Mają olejki eteryczne, które odstraszają owady, choć na dworze przyda się dodatkowa ochrona.
Część z repelentów to substancje chemiczne odstraszające owady. Najskuteczniejsze są te zawierające DEET, jednak nie można ich używać na tworzywo sztuczne oraz nadużywać.
Elektrofumigator to urządzenie z owadobójczym sprayem, które ma wymienną butelkę.
Lampa owadobójcza to idealne rozwiązanie do obrony przed owadami na tarasy i balkony. Im większa moc, tym większy promień działania. Ultrafioletowe światło UV-A wabi owady w pułapkę, gdzie wbudowany mechanizm je eliminuje. Lampa owadobójcza to przy okazji dodatkowe źródło światła.
Rośliny odstraszające owady to:
- trawa cytrynowa,
- kocimiętka,
- lawenda,
- pysznogłówka ogrodowa,
- mięta,
- pelargonia,
- mirt,
- aksamitka,
- bazylia,
- rozmaryn.
Czego boją się komary?
Esencja niektórych roślin, czyli olejki eteryczne, skutecznie odstraszają komary. Rośliny wytwarzają je w celu przetrwania gatunku. Czego boją się komary? Uciekają od zapachu lawendy, eukaliptusa, cytryny i trawy cytrynowej oraz paczuli ylang ylang. Można sadzić te rośliny w ogrodzie lub wykorzystać gotowe olejki.
Co odstrasza komary? Inne naturalne olejki na komary to waniliowy, goździkowy, miętowy i z drzewa herbacianego.
Rośliny odstraszające komary, które warto posadzić w ogrodzie to także kocimiętka, bazylia, wrotycz, geranium i koper włoski oraz Plectranthus zwany komarzycą z silnymi olejkami eterycznymi odstraszającymi komary.
Co odstrasza insekty?
Skutecznym elementem walki z insektami mogą być zapachy, które je odstraszają. Można wykorzystać żywe lub suszone rośliny oraz olejki eteryczne o ich zapachu. Co odstrasza insekty?
- Lawenda odstrasza muchy, meszki, komary, pluskwy, pająki, mrówki i mole.
- Pelargonia odstrasza owady latające, muchy, meszki i komary.
- Wanilia i mięta pieprzowa działają na muchy, meszki i komary.
- Skórka cytryny i pomarańczy odstrasza mrówki i mole.
- Cynamon działa na mrówki.
- Trawa cytrynowa odstrasza muchy, meszki, komary i pluskwy.
- Drzewo herbaciane działa na pająki i pluskwy.
- Kocimiętka odstrasza końskie muchy, komary, karaluchy i termity.
- Tymianek zwany macierzanką działa na muchy, meszki i komary.
- Są także rośliny zwabiające i uśmiercające owady. Należą do nich rosiczka i kokornak.
- Olejki eteryczne przeciw komarom i innym owadom to goździkowy, z paczuli i trawy cytrynowej, eukaliptusowy, rozmarynowy i cedrowy. Jak również olejki o zapachu wymienionych roślin.
Jak zacząć dbać o ogród?
Jak zacząć dbać o ogród po zimie? Zależnie od pogody, pierwsze prace można wykonywać już w marcu. Pielęgnację ogrodu trzeba zacząć od usunięcia uschniętych części roślin, gałązek, liści i igliwia tak, żeby nie uszkodzić młodych pędów. Następnie cały ogród trzeba wygrabić z liści igliwia i gałęzi, które nagromadziły się jesienią i zimą. Wygrabiamy wszystko spomiędzy kwiatów, bylin, krzewów i drzew. Kolejny krok to pozbycie się chwastów. Potem dobrze jest zastosować nawóz lub kompost, przegrabić i wyrównać podłoże. W miarę potrzeb, można dosadzić nowe byliny i rośliny, a także jednoroczne kwiaty.
Jeśli w ogrodzie jest część na warzywa, trzeba oczyścić, skopać i nawieźć ziemię, zagrabić i zrobić grządki. Następnie stopniowo można wysiewać nasiona i sadzić sadzonki warzyw.
Jeśli w ogrodzie jest żywopłot, należy go oczyścić z suchych i połamanych elementów. Można zacząć go też przycinać.
Jak dbać o ogród? Pielęgnacja ogrodu to także trawnik. Nie należy pominąć pielęgnacji trawnika. Najpierw trzeba porządnie wygrabić liście i części roślin. Dobrze pozbyć się jeśli jest mchu i sfilcowanych fragmentów. Następnie można trawnik nawieźć, najlepiej nakłuwając go przedtem dla lepszego wchłaniania składników odżywczych i wody.
Warto przed przystąpieniem do pielęgnacji ogrodu przejrzeć nasiona i nawozy. Jak również sprawdzić w jakim stanie są narzędzia i sprzęt ogrodniczy.
Jak pielęgnować rośliny ogrodowe?
Pielęgnację roślin w ogrodzie rozpoczyna się już wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jak pielęgnować rośliny ogrodowe właściwie?
Najpierw usuwa się suche części roślin i wygrabia wszystko po jesieni i zimie. Po usunięciu chwastów, można pomyśleć o dosadzeniu nowych roślinek. Najlepiej robić to gdy temperatura przekracza już 20oC. Dobrze wybierać nie uszkodzone sadzonki, a ziemię przed sadzeniem spulchnić. Do dołków można dać trochę nawozu. Po wsadzeniu rośliny dokładnie podlać ziemię i robić to na początku dość często.
Jakie są najważniejsze zasady pielęgnacji roślin ogrodowych? Wszystkie rośliny ogrodowe dobrze jest podlewać dwa razy w tygodniu. Jeśli jest powyżej 25oC, częściej. Najlepsza jest woda letnia lub odstana, a pora dnia to rano lub późny wieczór bliżej zmierzchu, kiedy słońce nie jest ostre.
Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie? Nawożenie może w zależności od potrzeb odbywać się do końca lipca. Wpływa na kondycję i wygląd roślin. Wiosną sprawdzi się nawóz mineralny, latem organiczny i mineralny w płynie.
Oczywiście cały sezon należy odchwaszczać ogród, żeby rośliny miały odpowiednie otoczenie do wzrostu i kwitnienia. Usuwanie przekwitłych kwiatów roślin kwitnących sprawi, że przedłuży się ich kwitnienie. Dobrze również sprawdzać, czy rośliny ogrodowe są zdrowe i nie ma na nich szkodników, a w razie potrzeby odpowiednio opryskiwać.
Jak dbać o ogród latem?
Po wiosennych pracach porządkowych w ogrodzie, przychodzi czas na pielęgnację ogrodu w miesiącach letnich. Jak dbać o ogród latem?
Podstawą pielęgnacji ogrodu jest regularne odchwaszczanie. Tylko wtedy rośliny mają warunki do wzrostu i kwitnienia. Kolejna sprawa to podlewanie ogrodu rankiem lub wieczorem, a nie w pełnym słońcu. Gdy jest upał należy robić to częściej, do 25oC wystarczy dwa razy w tygodniu. Najlepsza jest woda o temperaturze otoczenia lub odstana.
Żeby dbać o ogród latem, do końca lipca można drugi raz nawieźć rośliny, organicznym lub mineralnym nawozem w płynie.
Jeśli pojawiają się suche części, należy je usuwać. Dobrze sprawdzać, czy rośliny są zdrowe i nie ma szkodników. Pozbywanie się przekwitłych kwiatów, zapewni ich dłuższe kwitnienie. Dobrze czasem wygrabić rabaty z tego co usycha i opada.
Latem żywopłot w miarę potrzeb trzeba przycinać, a trawnik regularnie kosić.
Ile kosztuje pielęgnacja ogrodu?
Piękny i zadbany ogród to powód do dumy dla każdego posiadacza ogródka przydomowego czy działki. Jednak wiąże się to ze sporą ilością pracy oraz z pewnymi kosztami. Ile kosztuje pielęgnacja ogrodu? To zależy od wielkości ogrodu, ilości roślin, od podlewania, od tego ile czego dokupujemy co roku, oraz od posiadanych akcesoriów i sprzętu ogrodniczego.
Pewne wydatki jak zakup kosiarki do trawy i narzędzi do ogrodu mogą być jednorazowe lub starczać na pewien czas. Drzewa, krzewy i iglaki to także pojedynczy wydatek. Warto pomyśleć o wieloletnich bylinach, także kwitnących, żeby co roku nie dokupować kwiatów i roślin. Jeśli stopniowo dokupujemy rośliny wieloletnie, to koszt pielęgnacji ogrodu rozłoży się w czasie. Wiele osób lubi dołożyć do nich kwiaty jednoroczne, jest to wydatek sezonowy, ale efektem jest kolorowy, kwitnący ogród. Jeśli mamy ogródek warzywny, kosztem jest zakup nasion oraz sadzonek warzyw, które uprawiamy.
Zakup nawozów czy w razie potrzeby oprysku, to także koszt pielęgnacji ogrodu. Jednak dzięki nawożeniu rośliny odwdzięczą się dobrą kondycją i pięknym wyglądem.
Ile kosztuje pielęgnacja ogrodu? Trzeba jeszcze doliczyć wydatek na podlewanie ogrodu, wyjdzie to taniej z wodą ogrodową. W przypadku posiadania trawnika i kosiarki elektrycznej, dochodzi koszt energii elektrycznej. Przy kosiarce spalinowej wydatki na paliwo.