Aktywne filtry
Filtruj według
Marka
Cena
-
39,00 zł - 150,00 zł
Utrzymanie czystości
Gdzie umieścić kosz na śmieci w kuchni?
Nie trzeba być odkrywczym, żeby stwierdzić, że w większości kuchni kosz na śmieci zawsze znajdował się pod zlewozmywakiem. Jest to praktyczne wykorzystanie zwykle mniejszej przestrzeni niż w innych szafkach. Jednak w dobie segregacji śmieci, to może nie wystarczyć. Gdzie najlepiej umieścić kosz na śmieci w kuchni?
Od czasu, gdy zaczęła się segregacja odpadów, wiele osób ma w kuchni odrębne kosze na plastik, szkło, odpady zielone i papierowe czy zmieszane. Są gotowe konstrukcje, które mieszczą się pod zlewozmywakiem. Niekiedy na domowy sortownik potrzebna jest większa, odrębna szafka lub szuflada. Bywają i wolnostojące kosze na śmieci do segregacji odpadów. Jednak te, także zwykłe, dla higieny powinny mieć szczelne pokrywy i być estetyczne.
Jak dobrać kosze i miejsce do przechowywania śmieci? Miejsce pod lub blisko zlewozmywaka jest logiczne i praktyczne. Zwykle tu i na sąsiednich blatach roboczych gromadzi się najwięcej odpadów. Kosz lub kosze pod zlewozmywakiem mogą być w formie pojemnika, zawieszone na drzwiczkach, w formie wysuwanej czy uchylnej konstrukcji. Jeśli faktycznie jest tam za mało miejsca, można wykorzystać większą szafkę w pobliżu lub wstawić kosze do wysuwanych szuflad. Są różnej wielkości, specjalne systemy do segregacji, które przystosowano do szafek oraz szuflad. Najważniejsze, żeby były łatwo dostępne, a pojemność dopasowana do wolnej przestrzeni lub ilości najczęściej wytwarzanych odpadów.
Kosze na śmieci – gdzie i jak je ustawić?
Segregacja odpadów sprawia, że często w kuchni mamy nawet 4 pojemniki na różne odpady. Jakie jest odpowiednie miejsce na kosze na śmieci? Nie zawsze mieszczą się pod zlewozmywakiem, jak miało to miejsce w przypadku jednego kosza. Gdzie ustawić kosze na śmieci? Są takie konstrukcje i systemy do segregacji, że zmieszczą się pod zlewozmywakiem. Są i takie, które przystosowano do szafek i szuflad, wysuwane, uchylne i montowane na drzwiczkach. W miarę możliwości, można wybrać estetyczne pojemniki na śmieci wolnostojące i postawić w praktycznym miejscu, gdzie generują się śmieci, a najlepiej w strefie zmywania. Zwykle w pobliżu zlewozmywaka i sąsiednich blatów roboczych, gromadzimy najwięcej odpadów. Ważne, żeby dostęp koszów na śmieci był łatwy, a wielkość dobrana do wolnego miejsca bądź tego, ile śmieci wytwarzamy.
Jak segregować śmieci w małej kuchni?
Do małej kuchni można wybrać takie pojemniki do segregacji, które zmieszczą się pod zlewozmywakiem, żeby wykorzystać tą niewielką przestrzeń. Poza tym producenci systemów do segregacji oferują różną formę i wielkość koszy, do szuflad, szafek i wolnostojące. Są rozwiązania nawet do 40 centymetrowych szafek i wąskich szuflad.
Część to systemy modułowe, zapewniające możliwość dopasowania ich nawet do małej kuchni. Są systemy wysuwane lub wysuwano-uchylne. Kosze montowane na drzwiczkach to szybki dostęp do pojemników, ale też oszczędność miejsca. Niektóre, kompaktowe systemy segregacji mają też wspólne pokrywy. Można też wybrać pojemniki na śmieci z pokrywą wbudowane w blat szatki. Do małej kuchni sprawdzą się również wolnostojące kosze na odpady warstwowe, czyli ułożone pionowo w formie wysuwanych szuflad. Sprawdzą się we wnękach między szafkami.
Jakie powinny być pojemniki na śmieci?
Wolnostojące z workiem i szczelną pokrywką, bezdotykowy zestaw do segregacji śmieci, wysuwane czy uchylne w szafkach i szufladach. Jakie powinny być pojemniki na śmieci?
Kształty, rozmiary i kolory najlepiej dobierać do potrzeb oraz miejsca gdzie pojemniki będą trzymane. Te pod zlewozmywakiem, w szafkach i szufladach nie muszą wyglądać atrakcyjnie. Wystarczy system do segregacji w formie modułowych pojemników lub sortownik szafkowy w postaci kosza z oddzielnymi komorami. Najczęściej montowane są na drzwiczkach szafy, także wnękowych, lub są wysuwane z szufladą.
Wolnostojące, estetyczne i atrakcyjne pojemniki na śmieci dopasowane do stylu aranżacji i charakteru wnętrza, mogą być także dodatkową ozdobą kuchni. Ważne, żeby zadbać też o ergonomię, czyli odpowiednią wielkość koszy na śmieci oraz łatwy do nich dostęp. Kosze do śmieci wielkości 10-15 litrów do opcja dla jednej i dwóch osób. Dla większej rodziny sprawdzi się 20-30 litrów. Lepiej nie wybierać zbyt dużego pojemnika, żeby częściej dla higieny wyrzucać śmieci.
Jakie kosze do segregacji śmieci kupić? Można wybrać pojemniki na odpady całe w odpowiednim do rodzaju śmieci kolorze. Można też wybrać kosze w takim samum kolorze, jedynie delikatnie oznaczone właściwym kolorem. Odpady wkładamy do następujących pojemników:
- pojemniki czarne – do odpadów zmieszanych,
- pojemniki żółte – do tworzyw sztucznych i metalu,
- pojemniki zielone – do szkła,
- pojemniki niebieskie – do papieru,
- pojemniki brązowe – do odpadów biologicznych.
Gdzie suszarka do naczyń?
Suszarki do naczyń są niezastąpione jeśli w kuchni nie ma zmywarki. Sprawdzają się również przy myciu na szybko podręcznych szklanek i talerzy. Są też różne naczynia, których nie można myć w zmywarce i gdzieś muszą wyschnąć. Gdzie suszarka do naczyń powinna się znajdować?
Oczywiście jak najbliżej zlewozmywaka. Najlepsze miejsce na suszarkę do naczyń to blaty wokół zlewu. Gdy przestrzeni jest mało, można też wybrać niewielką suszarkę do wieszania na relingu. Może również sprawdzić się wąska piętrowa lub składana suszarka. Jednak i na to nie zawsze jest dość miejsca. Albo jest to aneks kuchenny w salonie i nie chcemy trzymać sprzętów na wierzchu. Gdzie wtedy umieścić suszarkę do naczyń? Odpowiednim miejscem będzie szafka lub półka nad zlewozmywakiem. Jednak nie jest to rozwiązanie do końca praktyczne. Woda może ściekać po rękach, a ciężkie naczynia trudno kłaść wyżej. Wtedy sprawdzi się suszarka do naczyń gdzieś niżej niż zlew. Najlepsze będzie umieszczenie jej w dolnej szufladzie. Wystarczy wybrać odpowiednią szerokość i wielkość. Trzeba tylko w obu przypadkach dbać o regularne usuwanie wody z tacki, na którą ocieka. Warto też dodać, że dostępne są gotowe szafki i szuflady z suszarkami do naczyń.
Jak ukryć ociekacz do naczyń?
Praktyczne i wygodne jest, gdy ociekacz do naczyń znajduje się na blacie obok zlewozmywaka. Nie zawsze jednak chcemy, żeby sprzęty kuchenne stały na wierzchu. Tak jest choćby w przypadku kuchni łączonej z salonem. Jak ukryć ociekacz do naczyń? Najprostszy sposób to szafka nad zlewem. Jednak minusem jest woda ociekająca po rękach i wkładanie do góry ciężkich naczyń. Alternatywą jest ociekacz do naczyń w dolnej szufladzie. Do wyboru są różne ociekacze, można dobrać odpowiednią szerokości i wielkość. Ważne, żeby regularnie opróżniać z ociekającej wody tacki. Przy nowej kuchni, warto postawić na gotowe szafki i szuflady z ociekaczami do naczyń.
Jak zamontować ociekacz w szafce?
Do szafki można wstawić gotowe ociekacze do naczyń. Na rynku dostępne są także zestawy do ociekania naczyń do zamontowania. Jak zamontować ociekacz w szafce? Instrukcja wskazuje jak to wykonać. Najczęściej są to 4 elementy – trzymaki, które przykręca się na odpowiednich wysokościach. Dwa mają wypustki, w które montuje się na dole relingi do dolnej tacki. Następnie wystarczy wpiąć półki na talerze i na szklanki oraz wsunąć pod nie tacki. Są także takie ociekacze do szafki, które nie wymagają montażu dolnego relingu, a półka wsuwana jest pod półki na naczynia.
Co zamiast suszarki do naczyń?
Najlepszym miejscem na suszenie naczyń jest przestrzeń przy zlewozmywaku. Często, szczególnie w małych kuchniach, brakuje jednak miejsca na suszarkę do naczyń, nawet w szafkach. Co zamiast suszarki do naczyń można wybrać? Dostępne są maty-suszarki do naczyń, pełniące rolę ociekacza. Wykonane są zwykle z tworzywa sztucznego lub z silikonu. Wystarczy rozłożyć je kiedy potrzeba, a potem schować. Oprócz jednowarstwowych, są też podkładki do suszenia naczyń z warstwami, które można rozsuwać. Niektóre są lekko pochyłe i mają część odprowadzającą wodę do postawienia tuż przy zlewozmywaku.